Dvije trećine svjetskih solarnih i vjetroelektrana gradi se u Kini
Gotovo dvije trećine velikih svjetskih solarnih i vjetroelektrana trenutno se gradi u Kini.
Ovo je pokazalo istraživanje američkog instituta Global Energy Monitor (GEM), a na drugom je mjestu svjetske rang-liste su SAD.
Kina trenutno gradi vjeroelektrane i solarne sisteme kapaciteta 339 gigavata (GW), što odgovara 64 posto novih globalnih kapaciteta, izračunali su u GEM-u.
Kina je ubjedljivo prva u svijetu, pripremajući nove kapacitete za proizvodnju struje iz energije Sunca i vjetra gotovo osam puta veće od onih u SAD-u koji priprema 40 gigavata novih kapaciteta.
Zahvaljujući Kini cilj o utrostručenim kapacitetima za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora do kraja 2030. sada je “nadohvat ruke”, čak i ako se ne povećaju kapaciteti hidroenergije, zaključuje američki institut, pozivajući Peking da UN-u iduće godine predstavi još ambicioznije ciljeve.
Peking je takođe na dobrom putu da cilj zacrtan za 2030. ostvari već do kraja mjeseca i na mrežu priključi solarne i vjetroelektrane kapaciteta 1.200 gigavata, saopštio je australijski institut Climate Energy Finance.
Apsorpcija struje iz obnovljivih izvora izazov je za kinesku mrežu koja se zasniva na uglju, pa Peking mora ubrzati gradnju strujne mreže, upozorio je analitičar GEM-a Aiqun Yu.
Kina je u maju proizvela 53 posto struje u termoelektranama na uglja, utvrdio je Asia Society Policy Institute, najmanje otkada prate podatke. U maju prošle godine udio uglja iznosio je 60 posto.
Udio struje iz nefosilnih goriva dostigao je maju najviši nivo otkada u Asia Society Policy Institute objavljuju podatke i iznosio je 44 posto. Ako se trend nastavi, to će značiti da je kineska emisija štetnih gasova prošle godine dostiglo je vrhunac, pokazalo je istraživanje višeg saradnika Asia Society Policy Institutea Laurija Myllyvirte.
Njegova analiza pokazala je da je proizvodnja struje u solarnim sistemima u maju porasla za rekordnih 78 posto u odnosu na prošlu godinu, na 94 terravatsati. Podaci kineskog zavoda za statistiku pokazuju povećanje od 29 %, budući da ne uključuju struju iz solarnih panela postavljenih na krovovima koji proizvode otprilike polovinu struje u toj kategoriji.
Udio struje iz fotonaponskih sustava iznosio je u maju 12 posto, a udio struje iz vjetroelektrana 11 posto. Hidroenergija je proizvela 15 posto struje, nuklearne elektrane pet posto, a dva posto struje proizvedeno je iz biomase.
Zahvaljujući većoj proizvodnji struje iz obnovljivih izvora emisija karbon dioksida iz energetskog sektora smanjila se za 3,6 posto. Njegov udio u ukupnoj kineskoj emisiji iznosi 40 posto.
Autori su izračunali proizvodnju struje iz energije vjetra i Sunca na osnovu podataka udruženja China Electricity Council, napominje Reuters.
Izvor: HINA