Đedović: Strateški cilj Srbije da obezbijedi energetsku nezavisnost
Strateški cilje Srbije je da bude energetski nezavisna i obezbijedi sigurno snabdevanje energijom građana i privrede po najnižoj cijeni.
Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije, Dubravka Đedović posjetila je Elektrotehnički fakultet (ETF) u Beogradu i razgovarala sa dekanom Dejanom Gvozdićem o razvoju projekata u oblasti obnovljivih izvora energije (OIE) i postavljanju solarne elektrane na krov tog fakulteta.
Ona je objasnila da je strateški cilj Srbije da budemo energetski nezavisni i da obezbjedimo sigurno snabdevanje energijom naših građana i privrede po najnižoj cijeni.
Ministarka je navela da ćemo kroz proces energetske tranzicije težiti ka dekarbonizaciji našeg energetskog sektora do 2050, prateći ciljeve EU u ovoj oblasti i imajući u vidu opredeljenje Srbije da postane članica Unije.
Povećanje udjela OIE u energetskom miksu
Kroz strateške dokumente koji treba da budu usvojeni ove godine, definisaćemo ciljeve i dinamiku kada je reč o povećanju udela OIE u energetskom miksu, unapređenju energetske efikasnosti i smanjivanju emisije štetnih gasova, precizirala je Đedović.
Istovremeno, ona je podsetila na to da je Ministarstvo prošle godine, preko javnog poziva za postavljane solarnih panela, obezbedilo donaciju ETF-u od skoro 50 odsto vrednosti ulaganja u postavljanje solarne elektrane.
Ovaj projekat treba da bude primer za sve ostale obrazovne institucije i fakultete kako bi uveli OIE i koristili subvencije države, naglasila je ministarka i poručila da svi zajedno moramo da pokažemo odgovornost, da učestvujemo u energetskoj tranziciji i više doprinesemo zaštiti životne sredine.
Otvoren javni poziv za subvencije za energetsku efikasnost
Javni poziv za opštine je u toku i pozivam sve da prijave svoje projekte i dobiju subvencije za poboljšanje energetske efikasnosti i ugradnje solarnih panela u školama, vrtićima i drugim javnim objektima, rekla je Đedović.
Ministarka je ukazala na to da je jedan od izazova za energetski sektor reformisanje energetskih kompanija u državnom vlasništvu, gde se radi na uvođenju profesionalnog upravljanja, unapređenju nadzora i upravljanja rizicima, a u cilju stvaranja snažnih i profitabilnih kompanija koje će biti nosioci velikih investicija koje treba da se realizuju u energetskom sektoru.
Energetika je jedan od najdinamičnijih sektora i zbog toga je važno da studenti sa naših univerziteta stiču kvalitetno obrazovanje i da mogu da prate promene koje se dešavaju u svetu, kako bi sutra kao inženjeri, menadžeri i preduzetnici preuzeli ulogu lidera u procesu energetske tranzicije, poručila je Đedović.