Cijena peleta niža nego prethodnih godina : pelet jeftini 30 %, iscijepаna drva 20 %

Cijena peleta ove godine je znatno niža u odnosu na prethodne, pelet je ove jeseni jeftiniji za 30 %, a iscijepana drva za 20 %.

Iako je mnogo jetfiniji nego drugi energenti, a skadišta su puna, građani sve manje kupuju pelet i okreću se drugim načinima grijanja. Potražnja za ovim energentom nikad nije bila manja. Proizvođači predviđaju da cijena do kraja godine neće rasti.

Goran Ivanović, predstavnik proizvođača peleta u BiH kaže da je prethodna zima bila topla, a da se dosta kupaca, zbog poremećaja na tržištu, okrenulo drugim energentima. Prosječna cijena peleta je oko 350 KM, u zavisnosti od klase i kvaliteta. Obično je A2 350, a A1 i do 400 KM.

Drvoprerađivači iz Srpske kažu da je razlog što su magacini puni, a tražnja slaba, energetska kriza koja je prošle godine pogodila zapadnu Evropu. Velike količine ogrjeva ostale su neprodate.

Branko Milovac, vlasnik firme koja se bavi preradom drveta i proizvodnjom peleta kaže da je pelet daleko ispod svake normalne cijene. Sada je izvozna cijena peleta 180 evra, a znate kako je bilo prije dvije do tri godine, cijena je skoro pa duplo manja. Snabdjevamo domaće i strano tržište, Italiju i Sloveniju, kaže Milovac.

Zbog prošlogodišnje nestabilne situacije sa količinama i cijenama peleta, vratio se trend tradicionalnog grijanja na drva.

Igor Andrić, sekretar u Udruženja šumarstva i prerade drveta u Republici Srpskoj, kaže da se, na području Banjaluke, cijena peleta kreće od 240 do 260 KM, u zavisnosti da li je sa ili bez prevoza. Što se tiče prostornog drveta, u narodu poznatog kao metar drva, može se naći od 100 do 110 KM po prostornom metru, situacija je drugačija u područjima gdje je ta ponuda veća.

Da bi domovi bili topli, a vazduh manje zagađen, važno je voditi računa o kvalitetu energenata i čistoći ložišta. Stručnjaci kažu da su drvo i pelet najčistiji, dok loženje otpadnih materija najviše zagađuju okolinu.

Dušica Pešecić, šef katedere za zaštitu životne sredine na Prirodno-matematičkom fakltetu Univerziteta u Banjaluci smatra da je loženje niskokaloričnog uglja najgora varijanta. Ovaj energet sadrži veliku količinu jalovine i drugih materijala, koji ne sagorjevaju, već emituju veliku količinu zagađenih materija i veliku količinu pepela.

Distributeri do kraja godine ne očekuju poskupljenje ogrjeva . Nadaju se stabilizaciji tržišta i većoj potražnji za peletom u septembru, a građani da će i gradske toplane ove zime bolje grijati pa neće morati posezati za dodatnim dogrijavanjem.

Izvor: RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *