EkologijaIstaknuto

Cijena električnih automobila u Njemačkoj raste, u Kini pada

Prosječna cijena električnih automobila u Njemačkoj porasla je, ove godine, za oko 4.000 evra i dostigla 56.669 evra.

Tako je usporen prelazak na elektromobilnost, jedan je od zaključaka analize cijena novih električnih automobila, koju je objavio njemački Centar za automobilski menadžmet (CAM).

“Sa rasponom modela koji su trenutno dostupni u Njemačkoj, brzo povećanje tržišta elektromobilnosti je teško ostvariti”, navodi se u analizi.

Broj električnih modela dostupnih u Njemačkoj porastao je sa 105 u 2023. na 134 u 2024. godini.

“Međutim, SUV vozila čine više od polovine (56,7% ili 73 modela), dok broj mini i kompaktnih modela automobila, opada.” Navodi se da je samo sedam modela dostupno u ovim kategorijama, u poređenju sa 12 prošle godine.

Prosječni domet električnih automobila je povećan na 463 kilometra, prema WLTP standardu , dok je prosječna snaga punjenja DC porasla na 156 kilovata (KW).

Uočene su ogromne razlike među proizvođačima u pogledu cijena električnih automobila u odnosu na njihove automobile sa motorima s unutrašnjim sagorijevanjem (isključujući hibride). CAM je utvrdio razliku od 16.000 evra za Mercedes-Benz grupu i 14.000 evra za VW grupu. Kod Stellantisa je razlika od 9.000 evra, a kod BMW-a je samo 950 evra. 

I kineski proizvođači koji djeluju u Njemačkoj, takođe, cijene svoje električne automobile znatno skuplje od onih sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, sa razlikom u cijeni od 13.000 evra.

Dok su cijene e-automobila u Njemačkoj u prosjeku porasle 7,5 posto, u Kini su pale za 5 posto – i za osnovne i top modele. Nasuprot tome, cijene vrhunskih modela porasle su za čak 14,5 posto u Njemačkoj.

„Dalje povećanje cijena električnih modela je štetan za novu tržišnu fazu elektromobilnosti u kojoj, nakon tehnološki pametnih ranih korisnika, sada se moraju rješavati segmenti kupaca sa plićim novčanicima,“ rekao je šef CAM-a Stefan Bratzel .

Međutim, on očekuje značajno smanjenje cijena u narednim mjesecima, jer će proizvođači morati povećati prodaju električnih vozila kako bi ispunili strože ciljeve EU za emisije štetnih gasova.

U nastojanju da pređe na saobraćaj koji je prihvatljiviji za klimu, Njemačka ima za cilj 15 miliona električnih automobila na svojim putevima do 2030. godine, ali cilj postaje sve nerealniji zbog spore prodaje električnih vozila, otkako je njemačka vlada smanjila subvencije krajem prošle godine.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *