EnergijaIstaknuto

Biogas – neiskorišćeni potencijal koji poboljšava energetsku sigurnost

Biogas posjeduje ogroman neiskorišteni potencijal koji je jedanak četvrtini globalne potražnje za prirodnim gasom.

Ovo se navodi u Izvještaju o perspektivama biogasa i biometana Međunarodne agencije za energiju (IEA).

Dok kreatori politika traže prilike za istovremeno jačanje energetske sigurnosti i ekonomske konkurentnosti, biogas – lokalno proizvedeno gorivo s niskim emisijama od organskog otpada – doživljavaju novi zamah, navodi se u izvještaju IEA.

Izvještaj o perspektivama biogasa i biometana otkriva da je od 2020. godine uvedeno preko 50 novih politika za podršku biogasu, jer države sve više prepoznaju njihove prednosti.

Biogas se može direktno koristiti kao toplota u domaćinstvima i industriji, te za proizvodnju električne energije, dok biometan – koji je nadograđeni oblik biogasa – ima mnoge prednosti kao direktna zamjena za prirodni gas.

Biogas i biometan se proizvode blizu mjesta gdje se troše, većina potrebnih materijala obično se nabavlja na nacionalnom nivou i mogu pomoći u obezbjeđivanju zaposlenja i prihoda za ruralne zajednice.

Osim toga, biogas je izvor energije koji se može distribuisati, što može pomoći u uravnoteženju ponude i potražnje, a biometan se može koristiti bez ikakvih većih modifikacija postojeće gasne infrastrukture.

Kako bi shvatio puni potencijal biogasa na globalnom nivou, IEA je provela prvu prostornu analizu te vrste na preko 5 miliona lokacija širom svijeta.

Utvrđeno je da bi proizvodnja biogasa mogla dostići ekvivalent od skoro 1 bilion kubnih metara prirodnog gasa svake godine iz sirovina koje se mogu smatrati održivim – kao što su otpad i ostaci koji se mogu prerađivati ​​postojećim tehnologijama i ne konkurišu prehrambenim sistemima, na primjer.

Ova količina odgovara četvrtini svjetske godišnje potražnje za prirodnim gasom danas.

Današnji održivi proizvodni potencijal za biogas iznosi gotovo 1.000 milijardi kubnih metara, što je ekvivalentno četvrtini globalne potražnje za prirodnim gasom. Do 2050. godine, ovo će se povećati na gotovo 1.400 milijardi kubnih metara, uz pad prosječnih troškova od 20%, prvenstveno zbog povećanih prinosa usjeva, efekata tehnološkog učenja i ekonomije obima. 

Međutim, biogas i biometan i dalje igraju relativno malu ulogu u globalnom energetskom miksu. Dok aktivnosti ljudi godišnje generišu milijarde tona organskog otpada, manje od 5% potencijalno održivih sirovina trenutno se koristi za proizvodnju biogasa i biometana.

„Ovaj izvještaj i njegova inovativna analiza jasno pokazuju da bi biogas i biometan mogli igrati mnogo veću ulogu u svjetskom energetskom sistemu – posebno u vrijeme kada su energetska sigurnost i lokalna proizvodnja na prvom mjestu za mnoge vlade“, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol .

„Potencijal je posebno značajan u zemljama u razvoju i zemljama u nastajanju, koje su mjesto gotovo 80% sirovina koje bi se mogle koristiti za održivu proizvodnju biogasa. Naš izvještaj ističe dodatne akcije koje mogu omogućiti kreatorima politika da u potpunosti iskoriste ovaj vrijedan energetski resurs“, rekao je Birol.

Izvještaja pokazuje da bi se pet puta veća globalna proizvodnja biometana mogla razviti po cijeni jednakoj ili nižoj od preovlađujućih veleprodajnih cijena prirodnog gasa. 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *