BiH ispunila tri od osam ciljeva u oblasti obnovljivih izvora energije do 2020.
Bosna i Hercegovina je ispunila tri od osam ciljeva u oblasti obnovljivih izvora energije, koji su postavljeni do 2020. godine, navodi su u Izvještaju organizacije REN21.
BiH je ostvarila planirani udio obnovljivih izvora energije u oblasti GRIJANJA I HLAĐENJA, koji je premašio zacrtanih 52,4 %. Ostvareni su i ciljevi u proizvodnje SOLARNE ENERGIJE, i proizvodnji energije iz MALIH HIDROELEKTRANA.
Istovremeno, BIH nije uspjela da ostvarni planirane ciljeve, kada su u pitanju obnovljivi izvori energije, u: ukupnoj potrošnji ENERGIJE, potrošnji STRUJE i oblasti TRANSPORTA.
Takođe, nisu ostvareni zacrtani ciljevi u proizvodnji energije iz BIOMASE i SNAGE VJETRA.
Sunce i voda najvažniji izvori obnovljive energije u BiH
Ipak, treba primijetiti da je procenat obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji energije dostigao, u 2019. godini, 37% od planiranih 40%, što je blizu zacrtanog cilja.
Akcioni plan za korištenje obnovljivih izvora energije u Bosni i Hercegovini, do 2020. godine, predviđao je 162 MW za male hidroelektrane, 20 MW za solarne elektrane, 143 MW energije vjetra i 19 MW energije iz biomase.
Zacrtane ciljeve BiH je dostigla u solarnoj i hidroenergiji. Između 2017-2021 instalisani su solarni kapaciteti od 39 MW (planirano 20 MW), a ostvaren je i cilj od 162 MW snage malih hidoelektrana.

Slabiji rezultati ostvareni su oblasti vjetroenergije, gdje je od planiranih 143 MW, ostvareno 135 MW, dok je, čini se, najslabiji rezultat ostvaren u dekarbonizaciji, odnosno smanjenju upotrebe fosilnih goriva u sektoru transporta, gdje je od predviđenog učešća čiste energije od 10% – ostvareno svega 0.4 %.
Od 2017. do 2021. godine pet zemalja Zapadnog Balkana: Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Albanija povećale su kapacitete obnovljivih izvora energije za 1,6 GW. Od toga u Bosni i Hercegovini 0,2 MW.
Izveštaj o stanju obnovljivih energija, zajednički su pripremili Mreža obnovljivih izvora energije za 21. vijek (REN21) i Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE). Izvještaj obuhvata 17 država u 5 regiom, sa oko 310 miliona ljudi:
- Jugoistočna Evropa: Albanija, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija, Crna Gora, Srbija
- Istočna Evropa: Bjelorusija, Moldavija, Ukrajina
- Kavkaz: Jermenija, Azerbejdžan, Gruzija
- Centralna Azija: Kazakhstan, Kirgistan, Tadžikistan, Turkmenistan, Uzbekistan
- Ruska Federacija