Banjaluka: građani sve više odustaju od peleta i prelaze na grijanje na struju
U Banjaluci ima oko stotinu zgrada koje imaju kotlovnice na pelet, a u njima živi oko 45.000 hiljada stanovnika. Međutim, stanovnici ovih zgrada masovno otkazuju grijanje, jer su im kompanije, koje se bave isporukom toplotne energije, ponudile nove ugovore, po daleko većim cijenama. Iz tih kompanija veće račune pravdaju većim cijenama peleta, energenta koji služi za grijanje.
Prema njihovim tvrdanjama cijena peleta je bila 240 KM po toni, a sada je 800 KM i raste prema 1000 KM.
“Ponudili smo uvećanje sa 3,3 marke po kvadratu na 4,5 KM i da oni koji su na kalometru plaćaju paušal od dvije trećine, umjesto, kao do sada, jedne trećine cijene potrošene energije. I to im nije bilo prihvatljivo”, navode vlasnici kotlovnica, prenose Večernje novosti.
Iz jedne firme, koja ima kotlovnice u nekoliko zgrada u Banjaluci, kažu da im je, zbog otkazivanja grijanja sada ostalo oko 600 korisnika od ukupno 4.200 koliko su imali.
Grijanje na struju
Stanovnici koji su otkazali grijanje na pelet prelaze na druge načine grijanje, a to je najčešće električna energija, koja je finansijski povoljnija opcija. Grad Banjaluka ima oko 7.000 stambenih jedinica koje se ne griju daljinskim grijanjem Ekotoplane, nego grijanjem privatnih kompanija.
Direktor “Elektrokrajine” Dragan Čavić upozorio je, nedavno, da bi veliki broj ljudi koji prelazi na grijanje na struju mogao da dovede do velikog broja požara predstojeće zime, budući da elektro mreža u tim stambenim jedinicama, nije prilagođena toj količini energije.
“Ako je grad subvencionisao sa 2 miliona Ekotoplanu, ne treba da pravi segregaciju između građana koji se griju Ekotoplanom i ostalih”, rekao je Čavić. Naglasio je da prijeti ozbiljan kolaps i brojni prekidi u elektromreži u Banjaluci ukoliko se hitno ne nađe dogovor između lokalnih zajednica i Vlade Republike Srpske o minimalnoj i garantovanoj cijeni isporuke toplotne energije svim potrošačima i da se za to obezbijede sredstva.
Grijanje u nadležnosti lokalnih zajednica
Grad Banjaluka predložio je Vladi donošenje uredbe o ograničavanju cijene peleta na 400 KM po toni. To bi, smatraju, omogućilo da građani nabave pelet po pristojnoj cijeni i da se spriječi organizovan prelazak sa peleta, kao energenta za grijanje, na struju.
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske odgovaraju da nisu nadležni za regulisanje cijena drvnih prerađevina na tržištu, među kojima je i pelet, kao ni grijanja lokalnih zajednica i da je to nadležnost lokalnih zajednica.
Podsjećaju da je zahvaljujući inicijativi ovog ministarstva i Vlade Republike Srpske, zabranjen izvoz peleta iz Bosne i Hercegovine, kako bi se zadovoljile potrebe domaćeg stanovništva.
Prema podacima kompanije „Drvosječa“ trenutne cijene ogreva u BiH su: za pelet preko 1000 KM po toni. Za iscjepana drva po prostornom metru 165 KM, dok je za kameni i mrki ugalj cijena 285 KM po toni, a za drveni i lignit ugalj 195 KM po toni. Cijene su u pojedinim slučajevima, za određene vrste ogreva i preko 150 % veće, u odnosu na prošlu godinu.