Ako ne bude dogovora u vezi Trgovske gore BiH će tužiti Hrvatsku

Hrvatskoj slijede tužbe ako sa BiH ne postigne dogovor u vezi sa Trgovskom gorom, rekao je danas savjetnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Borislav Bojić.


Bojić je rekao da su danas dobili zvaničnu informaciju iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske koju je uputila Hrvatska u vezi sa zbrinjavanjem radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac na Trgovskoj gori, ali ne i od Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara.

Bojić je rekao da su o ovom pitanju u Banjaluci sa nadležnima već održali sastanak, a 7. marta će održati sastanak u Federaciji BiH, nakon čega slijedi sastanak Koordinacionog tijela.

Predsjedavajući Ekspertskog tima Emir Dizdarević podsjetio je da je u decembru 2022. godine Vlada Hrvatske donijela odluku o izmjeni Programa koji pokriva zbrinjavanje radioaktivnog otpada u odnosu na program iz 2018. godine.

Dizdarević je rekao da su izmjenama pomjereni neki rokovi i 2025. godine bi centar na Čerkezu trebalo da počne da radi, što govori da Hrvatska ne odustaje od izgradnje ovog objekta.

Konaković: moguć i sudski proces

Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković izrazio je uvjerenje da će problem odlagališta za nuklearni otpad na Trgovskoj gori biti riješen na diplomatski način, ali i da je jedna od opcija pravni proces.

Tek kad bude završena Studija uticaja BiH će moći da podnese primjedbe

Ambasador BiH u Hrvatskoj Aleksandar Vranješ izjavio je je Trgovska gora jedno od otvorenih bilateralnih pitanja koje je veoma bitno za BiH, s obzirom na to da bi izgradnja tog odlagališta radioaktivnog otpada imala veoma negativne posljedice na životnu sredinu i život ljudi u ovom graničnom području.

Prema njegovim riječima, BiH i Hrvatska su posredstvom ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staše Košarca ostvarile određeni nivo komunikacije o ovom problemu na nivou ekspertskih timova.

“Međutim, Hrvatska sve vrijeme uzima kao argument da će BiH, tek kada bude završena studija uticaja na životnu sredinu, moći kao zainteresovana strana po ESPO konvenciji da ima uvid u rezultate te studije i da podnese određene primjedbe”, pojašnjava Vranješ.

Sve do tog momenta, ističe Vranješ, po ESPO konvenciji BiH ne može da uđe u unutrašnja pitanja Hrvatske po pitanju nekih njihovih pripremnih radnji.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *