Akademska zajednica Srbije i studenti u blokadi zahtevaju od EK da odustane od projekta Jadar
Akademska zajednica Srbije i studenti u blokadi predaće sutra zahteve delegaciji Evropske unije (EU) u Beogradu da Evropska komisija (EK) odustane od proglašenja projekta “Jadar” kao strateškog projekta za zemlje izvan EU.
Zahteve će predati u 13.30, a okupljanje će biti u 12.15 na Studentskom trgu, pa su predstavnici akademske zajednice pozvali građane da im se pridruže kao podrška.
Profesor Dmitar Lakušić je na konferenciji u Medija centru naveo da je u pismu koje će predati delegaciji EU izražena zabrinutost akademske zajednice u 10 tačaka.
“Akademska zajednica je veoma zabrinuta zbog ignorisanja naučno i stručno utemeljenih upozorenja o potencijalno štetnim i neotklonjivim posledicama koje bi projekat ‘Jadar’ imao na prirodne vrednosti i životnu sredinu i dobro od opšteg interesa, kao i zbog naučno dokazanih već nastalih štetnih posledica u vidu kontaminacije voda i zemljišta na lokacijama na kojima se već skoro dve decenije rade geološka istraživanja”, kazao je Lakušić.
Dodao je da je akademska zajednica zabrinuta i zbog odsustva ozbiljne procene uticaja projekta “Jadar” na zdravlje stanovništva, jer u dosadašnjoj ključnoj strateškoj dokumentaciji nema ničega, izuzev konstatacije da će se pratiti uticaj na zdravlje ljudi, tek nakon što projekat bude implementiran.
Zajednica je zabrinuta, kako je kazao i zbog potpune netransparentnosti poslovanja kompanije Rio Tinto u Srbiji, uključujući zabranu državnim organima da javnosti omogući pristup relevantnoj dokumentaciji u vezi sa razvojem projekta, zatim zbog sistemskog ugrožavanja imovinskog prava građana eksproprijacijom privatne imovine u korist privatnih interesa te kompanije, kao i zbog dokumentovanog kršenja zakona Srbije od strane kompanije u oblasti zaštite poljoprivrednog zemljišta, upravljanja otpadom, rudarstva i geoloških istraživanja, zaštite životne sredine i poreskih propisa.
Sedma tačka se odnosi na prilagođavanje zakonske regulative u oblasti rudarstva i ekoloških istraživanja kompanije Rio Tinto uključujući i neustavno donošenje Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu i Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu.
“Akademska zajednica zabrinuta je zbog podaničkog odnosa državne administracije prema kompaniji što rezultira donošenjem nezakonitih upravnih akata koji pogoduju kompaniji, a na uštrb naroda i zemlje, zatim zbog osnovane sumnje u sistemsku korupciju koja prati razvoj projekta i zbog indicija da su nadležni organi Srbije dali direktno odobrenje kompaniji da podnese prijavu projekta Jadar na konkursu za strateške projekte EU, uprkos činjenici da je ubedljiva većina građana protiv tog projekta”, naveo je Lakušić.
Ocenio je da ukoliko bi EK insistirala na tom projektu i dala mu stratešku podršku, da bi time bio narušen kredibilitet EU u velikoj meri i dodao da akademska zajednica Srbije zahteva od EK da odbaci taj predlog.
Naveo je da je na listi od 2.800 akademaca koji su potpisali taj zahtev (samo za četiri dana) veliki broj biologa, naučnika, inženjera, medicinara i eksperata iz prava i ekonomije.
Predstavnici studenata u blokadi pročitali su studentsko pismo koje je, kako su rekli, proizvod radionice koju je organizovao plenum studenata Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu u saradnji sa studentima Biološkog fakulteta i drugim fakultetima.
“Otvaranje rudnika dovelo bi do fizičke devastacije terena, a hemijsko tehnološki postupci zadobijeni od litijuma karbonata iz minerala jadarita stvorili bi uslove za brojne i različite hemijske akcidente. Planirano jalovište predstavljalo bi permanentnu opasnost kao izvor različitih toksičnih polutanata posebno u uslovima poplavnh voda”, piše u pismu studenata u blokadi.
Profesorka Dragana Đorđević izjavila je da su poplave u dolini Jadra prethodnih dana pokazatelj da se na tom mestu ne može bezbedno otvoriti rudnik, jer je bujica, kako je rekla, iščupala i odnela cevi gasovoda.