Republika Srpska : istraživanje i eksploatacija mineralnih sirovina na 130 lokaliteta

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je da se u Republici Srpskoj na oko 130 lokaliteta vrši istraživanje i eksploatacija mineralnih sirovina ili rudarsko-geološka istraživanja, za čiji je nastavak Republika Srpska veoma zainteresovana.


Uoči početka međunarodne konferencije o mineralnim resursima u Beogradu, na kojoj je jedan od učesnika, Đokić je ocijenio da je svaka konferencija ovog tipa korisna, jer se govori o savremenim tehničkim dostignućima u pogledu razvoja rudarske proizvodnje u svijetu s akcentom na ovaj region.

Navodeći da prostor Srbije, Republike Srpske i šire obiluje različitim vrstama mineralnih sirovina koje su već vijekovima u eksploataciji, Đokić je istakao da se na rudarskoj proizvodnji stvarala moderna industrija ne samo ovog regiona nego i svijeta.

“Tako će biti i u budućnosti, a samo je pitanje primjene različitih tehnologija u procesima eksploatacije mineralnih sirovina i postojanju ležišta određenog kapaciteta koja mogu da buću zanimljiva za eksploataciju”, rekao je Đokić.

On je istakao da su tri najznačajnija mineralna resursa koja ima Republika Srpska do sada bili ugalj, ruda boksita i željezna ruda.

“Ali, mimo toga, imamo i druge metalične i nemetalične sirovine, kao što je eksploatacija olova i cinka”, objasnio je Đokić.

Prema njegovim riječima, Republika Srpska ima zainteresovane partnere za nastavak istraživačkih radova na njenom prostoru, što je veoma značajno, jer je rudarska proizvodnja doprinijela opštem rastu domaće privrede.

“Svaki mineralni resurs ima određene kapacitete. Ne postoji neoganičena mogućnost eksploatacije i treba se usmjeravati na one resurse i one mineralne sirovine koje su optimalne i mogu služiti za potreba naše industrije, a eventualno i za potrebe industrija drugih država”, naveo je Đokić.

Govoreći o investicijama, Đokić je ukazao da su za eksploataciju metaličnih sirovina više zainteresovane strane kompanije, dok za eksploataciju nemetaličnih sirovina veći interes pokazuju domaće kompanije, jer su za to potrebna mnogo manja ulaganja.

“Najveći dio ležišta u Republici Srpskoj odnosi se na eksploataciju kamenih agregata različitih sadržina i za različite namjene”, rekao je Đokić.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *