Proizvodnja energije iz fosilnih goriva na najnižem nivou u istoriji EU

Pad potražnje doveo je do smanjenja proizvodnje energije iz fosilnih goriva u Evropskoj uniji. Istovremeno, vjetro i solarna energija nastavljaju da rastu, dok se hidro i nuklearna energija oporavljaju od istorijskih padova

Proizvodnja energije iz fosilnih goriva u EU pala je, u prvoj polovini 2023. godine, za 17%, u poređenju sa istim periodom 2022. godine.

Ovo je navedeno u Izvještaju organizacije EMBER, koji analizira promjene u energetskom sektoru Evrope od januara do juna 2023. godine, kako bi izmjerio napredak tranzicije sektora na čistu energiju.

Proizvodnja iz fosilnih goriva, od januara do juna, koja je iznosila 410 TWh, bila je najniža od 2000. godine. Pad je zabilježen u cijeloj Evropi i to najmanje 20% u jedanaest zemalja i više od 30% u pet (Portugal, Austrija, Bugarska, Estonija, Finska).

Proizvodnja energije iz fosilnih goriva pala je za 17% – najniži nivo u istoriji

Pad proizvodnje energije iz fosilnih goriva, uglavnom, rezultat je značajnog pada potražnje za električnom energijom, zbog stalno visokih cijena gasa i struje, smanjenja industrijske proizvodnje i hitnih mjera tokom zime. 

Ovaj smanjenje je najveće kada je riječ o proizvodnji energije iz uglja, koja je u EU, u prvoj polovini godine pala za nevjerovatnih 23%, dok je proizvodnja iz gasa smanjena za 13% na godišnjem nivou. 

Potražnja za električnom energijom pala je za 5% u prvoj polovini 2023

Zbog visokih cijena energije i hitnih mjera, potražnja za električnom energijom pala je na rekordno nizak nivo čak ispod nivoa tokom pandemije 2020. godine. Ovaj pad je bio odgovoran za većinu smanjenja proizvodnje iz fosilnih goriva u EU.

 Solar nastavlja rast, jer se čista energija oporavila i umjereno rasla

Rast proizvodnje solarne energije nastavljen je u prvoj polovini godine, i to za 13 % više u odnosu na isti period 2022. godine. Proizvodnja vjetroenergije porasla je za 5%, dok se proizvodnja hidroelektrana oporavila i kreće se prema prosječnim nivoima. 

Od januara do juna, 17 zemalja proizvelo je rekordne udjele energije iz obnovljivih izvora, pri čemu su Grčka i Rumunija po prvi put prešle 50%, a Danska i Portugal 75%.

 Vjetaro i solarna energija, po prvi put su činili više od 30% proizvodnje električne energije u EU u maju i julu 2023. godine.

Uvoz gasa iz Rusije preko gasovoda je, takođe dramatično pao. Smanjen je za 75% na 13 milijardi m3, u prvoj polovini 2023. godine, u odnosu na  50 milijardi m3, koliko je iznosio u prvoj polovini 2022. godine.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *