Evropa po prvi put uvezla više LNG nego gasa iz gasovoda
Uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG ) u Evropu, po prvi put je u 2022. godini, premašio količinu koja je uvezena putem gasovoda
Ovi podaci Energetskog instituta ukazuju na promjenu prema kojoj Evropa brzo obnavlja svoju energetsku infrastrukturu i, istovremeno, prekida veze s Rusijom nakon invazije Ukrajine, prenosi Reuters.
Preokret je još značajniji jer je globalna proizvodnja gasa ostala relativno konstantna u 2022. godini, u poređenju sa godinom ranije, pokazuje godišnji statistički pregled svjetske energije Energetskog instituta.
Evropa je bila vrhunsko tržište, koje je pomoglo da se privuče više LNG-a na svoje obale i popuni praznine koje su nastale zbog smanjene isporuke preko gasovoda iz Rusije.
Ta promjena dovela je do rekordnih cijena i osjetljivosti na tržištima gasa, alii do inflacije širom kontinenta.
Evropa je uvezla više LNG-a nego gasa iz gasovoda u 2022.
Tokom godine, evropske nacije su brzo instalirale više terminala za uvoz LNG-a, a Njemačka se po prvi put pridružila klubu uvoznika.
Evropski snabdjevači potpisali su sporazume o dovođenju više LNG-a iz SAD-a, a došlo je i do okretanja ka obnovljivim izvorima poput vjetra i sunca.
Evropski uvoz gasa iz gasovoda prošle godine iznosio je oko 151 milijardu kubnih metara, u poređenju sa 232 milijarde godinu dana ranije, prema statističkom pregledu.
Pad od 35% na godišnjem nivou je u suprotnosti sa uvozom LNG-a, koji je porastao na 170 milijardi kubnih metara u 2022. godini sa 108 milijardi godinu dana ranije.
Dok je apetit Evrope za LNG porastao, Azija je i dalje bila najveći uvoznik tog goriva. Prema pregledu, od ukupne globalne trgovine gasom, trgovina LNG-pm predstavljala je 56% sve međuregionalne trgovine gasom prošle godine.
Udio Rusije u globalnom izvozu gasovodima pao je na 29 posto u 2022. godini, sa oko 43 posto u prosjeku u prethodnih 10 godina, navodi se u izvještaju.
Norveški gas iz gasovoda računa se kao unutrašnja trgovina unutar Evrope i isključen je iz broja uvoza.