Koje evropske zemlje su vođe solarne revolucije?
Holandija, Njemačka i Španija su u vrhu evropskih zemalja, kada je u pitanju procenat solarne energije u ukupnom energetskom miksu. Ovog ljeta, u Holandiji je solarna energije u ukupnoj proizvodnji električne energije dostigla 23 %, u Njemačkoj 19 %, a u Španiji 17 %.
Grčka, obično, ima najbolje rezultate, a nedavno je slavila proizvodnju 100 % svoje ukupne električne energije iz obnovljivih izvora – po prvi put (iako na samo pet sati).
Zemlje u kojima solarna energija brzo raste obično su manje i nalaze se u istočnoj Evropi. Poljska je povećala svoju solarnu proizvodnju od 2018. godine za nevjerovatnih 26 puta, a Finska i Mađarska, takođe, brzo uvode obnovljive izvore energije.
Najviše sunca ne znači i najviše energije
Iznenađujuće, tabela lidera se ne poklapa sa zemljama koje su najsunčanije. Politička podrška i podržavanje odgovarajuće ekonomske klime za solarnu energiju – važniji su od stepena osunčanosti u nekoj zemlji.
“Fotonaponska tehnologija je primjenjiva do juga Švedske,” objašnjava Džonatan Bonadio, viši savjetnik za politiku u SolarPower Europe .
“Čak i u centralnoj Švedskoj, i dalje ima smisla, uz smanjenje cijena za solarne panele i ukupno smanjenje troškova.”
Postoji niz različitih mjerila, po kojima možete procijeniti solarni uspjeh neke zemlje. Poređenje je teško, kada se uzme u obzir razlika u veličini među državama.
Luksemburg, zapravo, ima najveći postotak solarne energije, napominje analitičarka organizacije Ember, Harijet Foks. Ali, sa manje od 65.000 stanovnika, nije relavantna za poređenje.
Njemačka, najveća ekonomija u Evropi, ima najveći solarni kapacitet u Evropskoj uniji (215 GW) – s ciljem 80 % udjela obnovljivih izvora energije do 2030. godine. Druge zemlje, uključujući Austriju, Dansku i Holandiju, ciljaju na 100 % obnovljivih izvora energije do kraja decenije.
Veće zemlje, takođe, imaju najbolje rezultate aukcija – Njemačka. Španija i Holandija prodaju najveće količine energije iz obnovljivih izvora.
Asocijacija SolarPower Europe smatra da su “zemlje gigavata” pravi kandidati. Ovo su nacije koje su instalirale najmanje jedan gigavat solarne energije – što je jednako snazi nuklearnog reaktora i što je dovoljno za snabdjevanje oko 300.000 domaćinstava
Danska je takođe na ovoj listi, a u ovoj asocijaciji se nadaju da će se Norveška, Italija, Švedska i Belgija uskoro kvalifikovati.
Izvor:Euronews