Ekonomija

Preko 50% zaposlenih u svijetu, u sektoru energetike, u oblastima „čiste energije“

Nivo zaposlenosti u energetkom sektoru  širom svijeta oporavlja se od poremećaja izazvanih pandemijiom korona virusa. Porastao je iznad nivoa od 65 miliona ljudi, prije pandemije ili oko 2% ukupne radne snage. Rast je podstaknut zapošljavanjem u sektorima čiste energije. U međuvremenu, sektor nafte i plina doživio je, na početku pandemije, neke od najvećih padova zaposlenosti i tek treba da se u potpunosti oporavi.

Broj radnih mjesta, u tzv. čitoj energiji, premašio je 50% u ukupnoj zaposlenosti u sektoru energetike i čini skoro dvije trećine radnika uključenih u izgradnju novih projekata i proizvodnju čistih energetskih tehnologija, navodi se u Izvještaju Međunarodne agencije za energiju (IEA).

Istovremeno, sektor nafte i gasa, takođe, doživljava porast zaposlenosti, sa novim projektima u razvoju, posebno novom infrastrukturom za tečni prirodni gas (LNG).

Energetski sektor će, u 2022. godini, doživjeti najbrži rast zaposlenosti u posljednjih nekoliko godina. Međutim, visoki ulazni troškovi i inflatorni pritisci doprinose izazovima u zapošljavanju i lanca snabdjevanja i već su prisutni u nekim regijama i podsektorima, kao što su solarna energija, vjetar, nafta i plin . Politički odgovori na pandemiju i rusku invaziju na Ukrajinu, uključujući američki Zakon o smanjenju inflacije, nastaviće da povećava potražnju za novim zapošljavanjem i mijenja postojeći status globalnih lanaca snabdjevanja.

Energetski poslovi, koji su tretirani u ovom Izvještaju, obuhvataju broj koji čini: oko jedna trećina radnika u sektoru snabdjevanjа energetskim gorivima (ugalj, nafta, gas i bioenergija), trećinа u energetskom sektoru (proizvodnja, prenos, distribucija i skladištenje) i trećine u ključnim krajnjim upotrebama energije (proizvodnja vozila i energetska efikasnost).

Najviše zaposlenih u oblasti čiste energije u Aziji

Više od polovine zaposlenih u energetici je u azijsko-pacifičkom regionu. Ovo odražava brzo rastuću energetsku infrastrukturu u regionu i pristup jeftinijoj radnoj snazi,  ​​što je omogućilo pojavu proizvodnih centara koji služe i lokalnim i izvoznim tržištima, posebno za solarna, električna vozila i baterije. Samo Kina čini 30% globalne energetske radne snage. U Evropi je zaposleno 7,5 miliona radnika u energetici ili 2,4% ukupne zaposlenosti.

Prema prognozama Međunarodne agencije za energiju, zapošljavanje u sektoru čiste energiji će rasti i nadmašiti pad radnih mjesta u oblasti fosilnih goriva. U planu neto nulte emisije do 2050. godine, 14 miliona novih radnih mjesta u čistoj energiji biće otvareno do 2030. godine, dok će još 16 miliona radnika preći na nove poslove vezane za čistu energiju.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *