Preko 50% zaposlenih u svijetu, u sektoru energetike, u oblastima „čiste energije“
Nivo zaposlenosti u energetkom sektoru širom svijeta oporavlja se od poremećaja izazvanih pandemijiom korona virusa. Porastao je iznad nivoa od 65 miliona ljudi, prije pandemije ili oko 2% ukupne radne snage. Rast je podstaknut zapošljavanjem u sektorima čiste energije. U međuvremenu, sektor nafte i plina doživio je, na početku pandemije, neke od najvećih padova zaposlenosti i tek treba da se u potpunosti oporavi.
Broj radnih mjesta, u tzv. čitoj energiji, premašio je 50% u ukupnoj zaposlenosti u sektoru energetike i čini skoro dvije trećine radnika uključenih u izgradnju novih projekata i proizvodnju čistih energetskih tehnologija, navodi se u Izvještaju Međunarodne agencije za energiju (IEA).
Istovremeno, sektor nafte i gasa, takođe, doživljava porast zaposlenosti, sa novim projektima u razvoju, posebno novom infrastrukturom za tečni prirodni gas (LNG).
Energetski sektor će, u 2022. godini, doživjeti najbrži rast zaposlenosti u posljednjih nekoliko godina. Međutim, visoki ulazni troškovi i inflatorni pritisci doprinose izazovima u zapošljavanju i lanca snabdjevanja i već su prisutni u nekim regijama i podsektorima, kao što su solarna energija, vjetar, nafta i plin . Politički odgovori na pandemiju i rusku invaziju na Ukrajinu, uključujući američki Zakon o smanjenju inflacije, nastaviće da povećava potražnju za novim zapošljavanjem i mijenja postojeći status globalnih lanaca snabdjevanja.
Energetski poslovi, koji su tretirani u ovom Izvještaju, obuhvataju broj koji čini: oko jedna trećina radnika u sektoru snabdjevanjа energetskim gorivima (ugalj, nafta, gas i bioenergija), trećinа u energetskom sektoru (proizvodnja, prenos, distribucija i skladištenje) i trećine u ključnim krajnjim upotrebama energije (proizvodnja vozila i energetska efikasnost).
Najviše zaposlenih u oblasti čiste energije u Aziji
Više od polovine zaposlenih u energetici je u azijsko-pacifičkom regionu. Ovo odražava brzo rastuću energetsku infrastrukturu u regionu i pristup jeftinijoj radnoj snazi, što je omogućilo pojavu proizvodnih centara koji služe i lokalnim i izvoznim tržištima, posebno za solarna, električna vozila i baterije. Samo Kina čini 30% globalne energetske radne snage. U Evropi je zaposleno 7,5 miliona radnika u energetici ili 2,4% ukupne zaposlenosti.
Prema prognozama Međunarodne agencije za energiju, zapošljavanje u sektoru čiste energiji će rasti i nadmašiti pad radnih mjesta u oblasti fosilnih goriva. U planu neto nulte emisije do 2050. godine, 14 miliona novih radnih mjesta u čistoj energiji biće otvareno do 2030. godine, dok će još 16 miliona radnika preći na nove poslove vezane za čistu energiju.