Prelaskom na obnovljivu energiju svijet bi mogao da uštedi bilione dolara
Prelaskom sa fosilnih goriva, na obnovljive izvore energij, u svijetu bi se, do 2050. godine, moglo uštediti čak 12 biliona dolara, navodi se u studija Univerziteta u Oksfordu.
U izvještaju se kaže da je pogrešno i pesimistično tvrditi da je brzi prelazak na čistije izvore energije skup. Cijene gasa su porasle zbog sve veće zabrinutosti oko snabdjevanja energijom. Istraživači smatraju da zelena energija sada ima ekonomskog smisla, zbog pada cijene obnovljivih izvora energije.
“Čak iako poričete klimatske promjene, trebali biste da podržite ono što zagovaramo”, rekao je profesor Dojn Farmer, iz instituta “New Economic Thinking” sa “Oxford Martin School” za BBC News.
“Naš centralni zaključak je da trebamo krenuti punom brzinom u prelazak na zelenu energiju, jer će nam to uštediti novac”, rekao je on.
Nalazi u Izvještaju zasnovani su na posmatranju istorijskih podataka o cijenama za obnovljive izvore energije i fosilna goriva, a zatim na modeliranju, u smislu, kako će se cijene vjerovatno mijenjati u budućnosti.
Cijene fosilnih goriva stabilne – cijene “zelene energije” brže padaju
Podaci za fosilna goriva datiraju od 2020. godine, pa unazad više od 100 godina. Pokazuju da se, nakon uzimanja u obzir inflacije i nestabilnosti tržišta. cijena nije mnogo promijenila.
Obnovljivi izvori energije postoje tek nekoliko decenija, tako da ima manje podataka. Međutim, stalna poboljšanja tehnologije značila su da troškovi solarne i vjetroelektrane brzo padaju, po stopi koja se približava 10% godišnje.
U izvještaju se navode očekivanja da će cijena obnovljivih izvora energije nastaviti da pada, što je zasnovano na tzv. “vjerovatnom” modeliranju, pri čemu se koriste podaci o tome koliko su velike investicije i veća proizvodnja uticali da druge, slične tehnologije, postanu jeftinije.
„Naše najnovije istraživanje pokazuje da će povećanje ključnih “zelenih tehnologija” nastaviti da smanjuje njihove troškove, a što brže idemo, više ćemo uštedjeti,“ kaže Rupert Vej, glavni autor izvještaja iz “Smith School of Enterprise and the Environment” .
Vjetar i solarna energija su već najjeftinija opcija za nove energetske projekte, ali ostaju pitanja o tome kako najbolje uskladištiti energiju i uravnotežiti mrežu kada promjene vremena dovedu do pada proizvodnje iz obnovljivih izvora.