Đokić: Zakon o regulatoru električne energije u BiH omogućava odgađanje CBAM mehanizma
Ključni razlog usaglašavanja zakona o regulatoru električne energije, prenosu i tržištu električne energije u BiH formiranje berze za trgovinu električnom energijom kako bi se borili za odgađanje primjene CBAM mehanizma, koji podrazumijeva plaćanje prekogranične karbonske takse pri izvozu.
Ovo je izjavio ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić .
“Ovaj model podrazumijeva mogućnost ili obavezu, ako se to usvoji, da i BiH odnosno entitetske elektroprivrede i svako drugi ko proizvodi električnu energiju i izvozi na tržište van BiH plaća prekograničnu taksu. Ukoliko bi bila uvedena, taksa bi značila veliki trošak za domaća proizvodna preduzeća i energija koju bi prodavali vani ne bi bila konkurentna sa cijenom”, rekao je Đokić.
On je naglasio da to znači da bi Republika Srpska morala da smanji svoju proizvodnju i ne proizvodi energiju kao višak, što bi se krajnje negativno odrazilo na finansijsko stanje u “Elektroprivredi Republike Srpske”.
“Iz tog razloga smo prihvatili da dovedemo do kraja tu aktivnost oko zakona, čija je suština da se uspostavlja tržište električne energije u BiH, formiranje berze za trgovinu električnom energijom koju jedino BiH nema”, rekao je Đokić.
Đokić je pojasnio da će berzu će osnovati tri elektroprivrede i nezavisni operator sistema u BiH, što bi trebalo da bude dodatni znak da je BiH spremna da učestvuje u evropskoj energetskoj politici, čime bi bile stvorene mogućnosti da se traži odgađanje “si-bam” modela i da BiH iz njega bude izuzeta.
“Treba imati u vidu da se već sada u Evropi razvija jedan novi proces koji liči na ozbiljnu energetsku konfuziju u pogledu energetske tranzicije zato što najveća država i najveći spoljnotrhovinski partner svih drugih država u svijetu – SAD napušta te proincipe na kojima je ova tradicija započela. Oni žele da vrate ugalj u proizvodnju električne energije, a to odgovara interesima Republike Srpske, vjerujem i Federacije BiH”, naveo je Đokić.
Đokić kaže da mu je drago što Republika Srpska nikada nije trčala u susret zahtjevima da se prilagođava, već je štitila svoje interese i sačuvala energetsku nezavisnost.
“Ovaj zakon je uobličio ili uobzirio ono što imamo – `Elektroprenos BiH` kao kompaniju na nivou BiH, nezavisnog operatora sistema na nivou BiH, Regulatornu komisiju na nivou BiH. Sada su oni samo `upakovani` u ovaj zakon sa potvrđenim nadležnostima koje imaju, a ostalo je na entitetima koje i dalje imaju energetsku nezavisnost, svoja prava i obaveze”, naveo je on.
Đokić ističe da je priča da je neko trijumfovao u ovom poslu netačna i nepotrebna, te naglašava da je prije nekoliko godina bilo zahtjeva USAID-a, koji su trebali da izokrenu sve u elektro-sistemu.
“Odbili smo to i nikada nismo pristali na takva rješenja. Na kraju smo sve iščistili, ništa od toga nema u ovom zakonu što je USAID tražio”, rekao je Đokić, te je dodao da se ostalo samo na onim pitanjima gdje stvarni interes imaju i Republika Srpska i FBiH.
Đokić je istakao i da je Republika Srpska odbila zahtjev FBiH da se reguliše pitanje gasa, te napomenuo da je Srpska donijela svoj zakon o gasu koji je usklađen sa evropskim direktivama na koji je saglasnost dao Sekreterijat Energetske zajednice.
“Zakon o gasu je završena priča, o njemu nema razgovora, Srpska je donijela Zakon o gasu, što treba da učini i FBiH”, naglasio je Đokić.