Solarni sektor u EU pokazuje pad rasta i investicija – Solar Power Europe
Solarni sektor u Evropskoj uniji suočio se padom rasta i investicija u 2024. godini.
Prema analizi organizacije Solar Power Europe, nakon nekoliko godina rasta od preko 40 % godišnje, solarno tržište u 2024. godine porastao je samo 4 %.
Tačnije, EU je 2024. godine instalirala 66 GW solarne energije, što je samo malo iznad rekorda iz 2023. godine od 63 GW.
Pet od deset najvećih solarnih tržišta EU u 2024. godini instaliralo je manje solarne energije nego 2023. (Španija, Poljska, Holandija, Austrija i Mađarska). Ostala vodeća tržišta, Njemačka, Italija, Francuska, Grčka i Portugal imala su skroman rast, pri čemu je većina instalirala oko 1 GW više nego 2023. godine.
Potražnja za krovnim solarnim panelima u domaćinstvima opala je 2024. godine, kako se smanjuje uticaj energetske krize, navodi Solar Power Europe. Nove solarne instalacije u domaćinstvima smanjene su za skoro 5 GW u odnosu na prošlu godinu, sa instaliranih 12,8 GW. Ipak, izvještaj pokazuje da su domaćinstva u EU, sa solarnim panelima i toplotnom pumpom. uštedila do 84% na mjesečnim računima za energiju tokom vrhunca energetske krize.
Evropski kreatori politike i operateri mogu smatrati ovogodišnji izvještaj žutim kartonom. Usporavanje implementacije solarne energije znači usporavanje ciljeva kontinenta u pogledu energetske sigurnosti, konkurentnosti i klime. Evropa treba da instalira oko 70 GW godišnje da bi postigla svoje ciljeve za 2030. – moramo da razmotrimo korektivne mjere sada, pre nego što bude prekasno. Walburga Hemetsberger, izvršna direktorica SolarPower Europe
Uprkos nižim troškovima kapitala, investicije u solarnu energiju su po prvi put pale tokom 2020-ih, sa 63 milijarde evra u 2023. na 55 milijardi eura u 2024. godini.
Ukupan solarni kapacitet EU sada iznosi 338 GW, četiri puta više u odnosu na 82 GW prije jedne decenije.
Budućnost, međutim, nije tako svijetla, kao što se ranije predviđalo. Do 2028. godine, sektor bi mogao instalirati 82 GW godišnje, uz godišnji rast u jednocifrenom rasponu od 3-7%.