Ekološke organizacije pozivaju vlade da bolje zaštite reke Balkana
Grupa organizacija civilnog društva sa Zapadnog Balkana danas pokreće kampanju kojom poziva vlade regiona da bolje zaštite reke Balkana.
Ovaj apel dolazi uoči ključnog sastanka koji će se održati od 2. do 6. decembra u Strazburu, gde će Bernska konvencija odlučivati o budućnosti Emerald mreže. Emerald mreža, osnovana od strane Saveta Evrope 1989. godine, obuhvata oblasti koje su zaštićene zbog svoje značajne vrednosti za biodiverzitet.
Na sastanku će biti razmatrani revidirani ciljevi Emerald mreže za period do 2030. godine. Naučnici i nevladine organizacije traže od vlada Zapadnog Balkana da se obavežu na proširenje Emerald mreže i zaštitu najvažnijih reka sa liste koja je nastala na seminaru Emerald mreže, održanom u organizaciji CEE Bankwatch Network u decembru 2022. godine, gde su pruženi naučni podaci o vrstama riba i njihovim staništima.
Kao članice Saveta Evrope, Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija uspostavile su Emerald mrežu 2011. godine, predlažući mali broj lokacija. Međutim, nijedna od ovih zemalja nije proširila svoju početnu listu. Većina lokacija nema adekvatno upravljanje, monitoring, resurse niti pravnu zaštitu prema nacionalnom zakonodavstvu, što ostavlja reke i populacije riba nezaštićenim.
Andrej Ralev, stručnjak za biodiverzitet iz CEE Bankwatch Network-a, izjavio je: „Reke poput Dunava, Crnog Drima, Neretve, Bosne, Morače, Vardara, Vjose i njihovih pritoka su dom za brojne ugrožene i endemske vrste i ključne su za opstanak lokalnih zajednica. One bi trebalo da budu osnova evropske mreže zaštićenih područja“.
Kako bi dodatno pojačali ovaj poziv, pokrenuta je kampanja na društvenim mrežama uz hashtag #EmeraldForRivers u okviru koje je objavljen i video koji dočarava važnost opstanka reka, života u njima i oko njih.
Kampanja ističe kritičnu potrebu da se očuvaju reke regiona, koje spadaju među poslednje netaknute vodene tokove u Evropi.
Strahinja Macić, iz organizacije Polekol i inicijative Pravo na vodu, naglasio je: „Naše reke su kontinuirano ugrožene hidroenergetskim projektima, neprečišćenim rudarskim otpadnim vodama, industrijskim zagađenjem, zagađenjem od neprečišćenih komunalnih otpadnih voda. Ovakvo stanje nike održivo, pre svega za reke, a onda ni za nas ljude, zato vlade zemalja regiona moraju odmah da deluju kako bi obezbedile njihov i naš opstanak“.
„Proširenje Emerald mreže donosi stvarne koristi – čistu vodu, hranu, zaštitu od poplava, sport, turizam, nova radna mesta. To je takođe ključan korak u procesu pridruživanja Evropskoj uniji“, zaključili su organizatori kampanje.