EkologijaIstaknuto

Srbija: Zakon o proceni uticaja na životnu sredinu na dnevnom redu Skupštine Srbije

Zakon o proceni uticaja na životnu sredinu i Zakon o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, naći će se na dnevnom redu sjednice Narodne skupštine Srbije, koja je zakazana za 25. novembar.

Predlagač oba zakona je Vlada Srbije, a kako je obrazloženo, osnovni cilj usvajanja novog Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu je dostizanje što većeg stepena usaglašenosti zakonodavstvom EU o procjeni uticaja određenih javnih i privatnih projekata na životnu sredinu.

Osim toga, usvajanjem novog Zakona bolje će urediti o određena rješenja koja izazivaju nedoumice u praksi, a to su, između ostalog: praksa podjele odnosno tzv. „cjepanja” projekata na više manjih, kako bi se izbjegla primena Zakona o proceni uticaja životnu sredinu, kada se odbija zahtev za davanje saglasnosti na studiju, pitanja odgovornosti i provjere tačnosti podataka i informacija iz zahteva i studije o procijeni uticaja projekta, kao i uređenje elektronskog oglašavanja/obaveštavanja/dostavljanja informacija zainteresovanoj javnosti u svim fazama postupka procene uticaja, navodi se u razlozima za usvajanje zakona.

Osnovni razlog za donošenja novog Zakon o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu je dostizanje što većeg stepena usaglašenosti Zakona sa Direktivom EU o procijeni uticaja određenih planova i programa na životnu sredinu, u cilju obezbjeđivanja zaštite životne sredine i unapređivanja održivog razvoja.

Iz Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu (RERI) sredinu poručuju da, iako ovi zakonski predlozi sadrže određena poboljšanja u odnosu na postojeća rešenja, značajni nedostaci prete da onemoguće njihovu primijenu.

RERI je izradio predloge amandmana na Zakon o proceni uticaja na životnu sredinu i Zakon o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu sa ciljem da doprinese otklanjanju nedostataka i usklađivanju ovog propisa sa evropskim standardima.

Prilikom izrade zakona propuštena je prilika da se precizno reguliše postupak učešća javnosti, što je dovelo do neujednačene prakse i ograničenja učešća javnosti u postupcima procene uticaja. Uz izvesna unapređenja, predložene izmene nisu u potpunosti usklađene sa Direktivom EU o proceni uticaja na životnu sredinu 2014/52, a uvode se i odredbe čiji je cilj ograničavanje obaveze donosioca odluka da uzmu u obzir ishod konsultovanja javnosti.

Regulatorni instituta za obnovljivu energiju i životnu (RERI)

U predlogu Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, bez utemeljenja u Direktivi o strateškoj proceni uticaja sa kojom se ovaj zakon usklađuje, planovi razvoja su izuzeti iz strateške procene uticaja. Takođe, propuštena je prilika da se obezbedi odgovarajući pravni lek u postupku strateške procene uticaja, te i dalje neće biti moguće izjaviti žalbu na rešenja o davanju saglasnosti na izveštaj o strateškoj proceni uticaja.     

Uz izvesna unapređenja u delu predloženih zakonskih rešenja, druga nose visok rizik od budućih zloupotreba. Tokom poslednjih pet godina uspostavljene su “neformalne” i nezakonite procedure davanja informacija ili mišljenja o potrebi procene uticaja, bez izdavanja formalnih odluka. Takve procedure, suprotne svrsi i cilju procene uticaja, utvrđene su Zakonom o planiranju i izgradnji i Uredbom o lokacijskim uslovima. Sada postoji opasnost da ista nezakonita praksa bude ozakonjena predloženim Zakonom o proceni uticaja.

Tokom poslednjih pet godina, upozoravaju iz RERI-ja, uspostavljene su “neformalne” i nezakonite procedure davanja informacija ili mišljenja o potrebi procene uticaja, bez izdavanja formalnih odluka. 

Naročito je važno napomenuti da izdavanje ovog mišljenja u praksi otvara mogućnost za izbegavanje obaveze pokretanja i sprovođenja formalnog postupka procene uticaja na životnu sredinu. Na ovaj način, pribavljanjem neformalnog mišljenja, nosioci projekta faktički izbegavaju formalni postupak procene uticaja na životnu sredinu, a javnost je isključena iz postupka donošenja odluke, te nije upoznata ni sa činjenicama na osnovu kojih je mišljenje izdato.

Regulatorni instituta za obnovljivu energiju i životnu (RERI)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *