Ekologija

EIB: Više od 60 % preduzeća u EU investiralo u mjere ublažavanja posljedica klimatskih promjena

Više od 60 % preduzeća u Evropskoj uniji investiralo je u mjere ublažavanja posljedica klimatskih promjena.

Ovo se navodi u istraživanju Evropske investicione banke (EIB) o ulaganjima za 2024. godinu.

Najnovija anketa o investicijama pokazuje da je 61% kompanija u EU uložilo u borbu protiv klimatskih promjena, u poređenju sa 56% u 2023. i 53% u 2022. godini.

Istraživanje je pokazalo i da oko 27 % preduzeća u EU vidi tranziciju ka privredi sa nultom neto emisijom kao priliku u narednih pet godina.

Kompanije u EU relativno su dobro podnijele zdravstvene, cjenovne i trgovinske šokove iz prethodne četiri godine i povećale su ambicije u pravcu zelene i digitalne transformacije, saopštila je EIB.

Istraživanje je pokazalo da preduzeća u EU prednjače u pogledu zelene tranzicije i jačanja svojih lanaca snabdevanja, kao odgovor na povećane geopolitičke rizike i poremećaje u tokovima snabdevanja.

Oko 90% kompanija iz EU i SAD preduzelo je mjere za smanjenje emisije stakleničkih gasova. Ključne usvojene strategije uključuju ulaganje u smanjenje otpada i reciklažu i energetsku efikasnost.

Kompanije iz EU češće od onih iz SAD-a usvajaju opcije održivog transporta, odlučuju se za proizvodnju obnovljive energije i postavljaju ciljeve za smanjenje emisija.

Jedna od tri kompanije iz EU, odnosno 34%, smatra zelenu tranziciju kao poslovni rizik u poređenju sa 42% u SAD. 

Predsjednica EIB-a Nađa Kalvinjo ocijenila je da posvećenost preduzeća u EU zelenoj i digitalnoj tranziciji ilustruje potencijal evropske privrede.

“Istraživanje potvrđuje da je javno-privatno partnerstvo u središtu strateških investicija kako bi se održala konkurentnost, sigurnost snabdjevanja i samostalnost EU na globalnim tržištima”, rekla je Kalvinjo.

Istraživanje je obuhvatilo 12.000 preduzeća u svim zemljama EU, kao i kontrolni uzorak u SAD.

Istraživanje je namijenjeno kreatorima politike, ekonomistima i poslovnim rukovodiocima za uvid u investicioni ambijent i identifikaciju koraka koje treba preduzeti radi podsticanja privrednog rasta i otpornosti.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *