Energija

Otvaranje novih nuklearnih elektrana u Švajcarskoj moglo bi potrajati decenijama

Otvaranje novih nuklearnih elektrana u Švajcarskoj moglo bi potrajati decenijama zbog bezbroj političkih i finansijskih prepreka, tvrde energetski stručnjaci i političari nakon što je švajcarska vlada ukinula zabranu izgradnje novih nuklearki i time podstakla dileme o njihovj izgradnji u kojima se ukazuje na dug i skup proces.

Savezno vijeće Švajcarske je prošle sedmice poništilo odluku iz 2017. o zabrani izgradnje novih nuklearnih elektrana, kako bi se ispunili novi klimatski ciljevi i odgovorilo na geopolitičke neizvesnosti.

Zagovornici nuklearne energije pozdravili su potez, a mediji su ga nazvali “dobrim vijestima” s obzirom na promjene koje su uvedene na globalnom nivou nakon nesreće u japanskoj nuklearki Fukušima 2011. godine, što je tada podstaklo Švajcarsku da prestane korišćenje nuklearne energije, prenosi poslovni.hr

Potrebne subvencije

Stručnjaki za nuklearnu energiju u Švajcarskom energetskom udruženju (SES) Stephanie Eger rekla je da će proces izmjene zakona, pronalaženje milijardi dolara za finansiranje, dobijanje dozvola, uz mogućnost referenduma, te sama izgradnja elektrane, vjerojatno potrajati najmanje 35 godina.

Takođe bi vrlo vjerojatno bile potrebne subvencije, pa bi zagovornici nuklearne energije trebali “puno izdržljivosti i duboke džepove” da to provedu, rekla je Eger ustvrdivši da postoje jeftinije i održivije alternative.

Gotovo trećina švajcarske proizvodnje električne energije trenutno dolazi iz nuklearnih elektrana, a hidroenergijea čini oko 62%, pokazuju podaci švajcarske vlade.

Fosilna goriva i obnovljivi izvori energije, isključujući hidroenergiju, čine samo 9% energije u zemlji. Andreas Pautz, voditelj Centra za nuklearni inženjering i nauku pri Institutu Paul Scherrer, navodi da su potrebne godine za ukidanje zabrane izgradnje novih nuklearki te ishođenje dozvola, značile da bi bilo kakva izgradnja vjerojatno započela tek nakon 2040.

U tom slučaju, s poboljšanim lancima snabdjevanja i pojednostavljenim propisima, komercijalno poslovanje moglo bi započeti do sredine 2040-ih, rekao je Pautz.

Možda i do 2060-ih

Roger Nordmann, političar koji je protivi ukidanju zakona, bio je skeptičniji te smatra da će to potrajati i do ranih 2060-ih. “To je vrlo dug proces i bit će vrlo težak”, rekao je Nordmann, koji očekuje i referendume o tri buduća zakona potrebna da se odobri izgradnja nove elektrane.

Švajcarska je zaustavila rad jedne nuklearke, a preostale tri su stare, izgrađene između kasnih 1960-ih i ranih 1980-ih.

Portparolka ministarstva energetike Marianne Zünd rekla je da je prerano davati procjenu datuma novih projekata. U Švicarskoj je 1969. prvi planirani reaktor doživio taljenje jezgre, što je izazvalo strahove za sigurnost koji se do danas zadržao. Dodatni izazov predstavljaju – troškovi.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *