EnergijaIstaknuto

Živković: Proces dekarbonizacije nije realan bez proizvodnje nuklearne energije

Generalni direktor Elektroprivrede Srbije Dušan Živković izjavio je na Beogradskom energetskom forumu da proces dekarbonizacije nije realan bez proizvodnje nuklearne energije.

“Razmatramo opcije malih modularnih reaktora i velikih nuklearnih reaktora. Obe opcija imaju svoje prednosti i mane, ali su za zemlju ovog regiona više malih modularnih reaktora, jer su brzi i samim tim ubrazili proces dekarbonizacije”, rekao je Živković na panelu Strategije dekarbonizacije elektroenergetskog sektora u Jugoistočnoj Evropi.

Živković ističe da ne bi trebalo zanemariti ni velike nuklearne reaktore imajući u vidu da su neke zemlje na taj način ostvarile visok nivo energetske sigurnosti. “Te zemlje imaju dovoljno dobar i kvalitetan energetski miks i energiju koja može da stvori uslove za konkurentnu privredu, što je takođe važno u današnjem svetu, jer ne treba smetnuti s uma da je ovaj vek električne energije i da će cela privreda tražiti ozbiljne resurse kada je u pitanju električna energija”, rekao je Živković.

Novca, kako kaže, ima za obnovljive izvore energije. “Novac nije jeftin na tržištu, finansiranje nije jednostavno, a postojeći mehanizmi pokazali su se nedovoljno održivim. Privatni investitori su tu u malo boljoj situaciji, jer nemaju dekarbonizaciju niti društveni uticaj”, istakao je Živković.

On dodaje da je za zamenu 4.000 megavata iz uglja, osim skladišta, neophodno i balansiranje novih varijabilnih zelenih izvora. “Zbog razvoja projekta RHE ‘Bistrica’, koji će značajnom snagom i kapacitetom moći da obezbedi nedeljno balansiranje, EPS može da nastavi da podržava privatne investitore u obnovljive izvore energije kroz ugovore o otkupu i balansiranju električne energije”, rekao je Živković.

Pomoćnica ministarstva rudarstva i energetike Jovana Joksimović istakla je da je krajnji cilj države da se obezbedi dovoljna količina energije po najpoljnijim mogućim cenama kako za građane, tako i za privredu. „Svi želimo napunjene mobilne telefone, klima uređaj i da prosto uživamo u komforu mobilnog sveta, imamo proces dekarbonizacije koji zahteva ogromne količine zelenih megavata za šta su nam potrebne dozvole i struka“, rekla je Joksimović na Ministarskom panelu o regionalnoj saradnji JIE i strategijama energetske tranzicije. Joksimović je podsetila da je Srbija izmenama Zakona o energetici ukinula moratorijum na proizvodnju nuklearne energije.

“Rezorno ministarstvo sprovodi detaljnu analizu i očekujemo preliminarne rezultate koji će nam dati jasne pravce i kredibilne podatke za izradu potencijalnog programa vezanog za proizvodnju nuklearne energije”, rekla je Joksimović i dodala da je za proizvodnju nuklearne energije bitna saradnja institucija unutar zemlje, tako i van nje.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *