Završna deklaracija G20 poziva na oporezivanja pojedinaca koji se smatraju superbogatim
Na sastanku u Rio de Žaneiru, šefovi država i vlada G20, glavnog foruma za međunarodnu ekonomsku saradnju, podržali su prijedlog za progresivno oporezivanje, koji poziva na efektivno oporezivanje pojedinaca koji se smatraju superbogatima.
Prijedlog je uključen u završno saopštenje samita, objavljeno u ponedjeljak popodne (18. novembra), prvog dana godišnjeg sastanka.
„Uz puno poštovanje poreskog suvereniteta, nastojaćemo da se kooperativno angažujemo kako bismo osigurali da pojedinci sa ultra visokom neto vrijednošću budu efektivno oporezovani. Saradnja može uključivati razmjenu najboljih praksi, podsticanje debata o poreskim principima i razvoj mehanizama protiv izbjegavanja poreza, uključujući rješavanje potencijalno štetnih poreskih praksi. Radujemo se nastavku diskusija o ovim pitanjima u okviru G20 i drugih relevantnih foruma, oslanjajući se na tehničke doprinose. međunarodnih organizacija, univerziteta i stručnjaka“, navodi se u dokumentu čiji je konačan sadržaj odobren konsenzusom.
Ovaj prijedlog da se superbogati oporezuju rezultat je konsenzusa postignutog u ministarskoj deklaraciji G20 o međunarodnoj poreznoj saradnji u Rio de Žaneiru, uz posredovanje brazilske vlade. Ovaj sporazum je potvrđen u konačnoj verziji objavljenoj, bez ikakvih rezervi.
Procjene brazilskog Ministarstva finansija sugerišu da bi porez od 2 posto na bogatstvo superbogatih mogao obezbijediti 250 milijardi dolara godišnje, koji bi bili uloženi u borbu protiv nejednakosti i finansiranje ekološke tranzicije. Ova grupa ultra-bogatih pojedinaca sastoji se od oko 3.000 ljudi, čija ukupna imovina iznosi oko 15 biliona dolara – više od BDP-a većine zemalja. Međutim, tekst G20 ne predlaže posebnu poresku stopu.
Konačna povelja G20 takođe se zalaže za progresivno oporezivanje, gdje se pojedinci s većim resursima oporezuju po višim stopama. Ovo je predstavljeno kao jedan od “ključnih alata za smanjenje unutrašnjih nejednakosti, jačanje fiskalne održivosti, promoviranje konsolidacije budžeta, podsticanje snažnog, održivog, uravnoteženog i inkluzivnog rasta i olakšavanje postizanja Ciljeva održivog razvoja (SDG).