Zajednički riješiti problem gudronske jame u Modriči
Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik izjavio je nakon sastanka sa predstavnicima opštine i Rafinerije ulja Modriča da je postignuta saglasnost da se zajedno krene u definitivno rješavanje gudrona i gudronske jame na području te opštine.
“Isparavanja jenjavaju i nadamo se da neće naknadno doći do nekih štetnosti za zdravlje ljudi u Modriči. Svi učesnici sastanka su saglasni da zajedno krenemo u definitivno rješavanje gudrona i gudronske jame jer je taj problem prisutan skoro 60 godina”, rekao je Vipotnik novinarima u Banjaluci.
On je podsjetio da je prvo mjerenje kvaliteta vazduha, vršeno odmah nakon izbijanja požara, pokazalo štetne hemikalije u vazduhu u velikom procentu iznad dozvoljenog.
Resorni ministar je naveo da je drugo mjerenje pokazalo bolje rezultate jer su te vrijednosti smanjene za 40 do 60 odsto u odnosu na prvo mjerenje, ali su još iznad dozvoljenih granica.
“Struka kaže da kada isparavanja potpuno prestanu, što se dešava sada, trebalo bi 24 do 48 sati da vazduh potpuno postane čist da dođu vrijednosti na one koje nisu štetne za život i zdravlje ljudi”, naglasio je Vipotnik.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo je informisano da trenutno do sada u Domu zdravlja u Modriči nema prijavljenih pacijenata sa respiratornim smetnjama ili indikacijama zdravstvenih problema uzrokovanihm požarom, odnosno isparavanjem, što je ohrabrujuće.
Nakon sastanka u resornom ministarstvu kojem su prisustvovali načelnik opštine Modriča sa saradnicima, menandžment Rafinerije, predstavnici Instituta za javno zdravstvo Srpske, direktor Instituta za zaštitu i ekologiju Srpske i predstavnici Fonda za zaštitu životne sredine, Vipotnik je rekao da će već sutra biti formirana grupa koja će u narednih mjesec dana definisati tačne korake i aktivnosti sa rokovima i zaduženjima po institucijama.
On je dodao da će svako u svom domenu maksimalno doprinijeti da se krene u konačno zbrinjavanje tog problema.
Vipotnik je rekao da je Ministarstvo kontaktiralo određene međunarodne partnere sa kojima se sarađuje na raznim projektima energetske efikasnosti i generalno ekologije.
On je objasnio da postoje indicije da bi se već početkom januara Ministarstvo moglo uključiti u projekat koji se bavi zbrinjavanjem opasnih otpada, što je i gudron.
“Projekat je već u nacrtu, ne znamo tačnu vrijednost projekta, da li ćemo iz tog moći da potpuno završimo taj proces, ali to će doprinijeti većim aktivnostima i siguran sam da ćemo dobrim dijelom bar kroz taj projekat uspjeti da napravimo velike korake”, smatra Vipotnik.
Prema njegovim riječima, predstavnici opštine Modriča su rekli da imaju kontakte sa nekim međunarodnim partnerima sa kojima su do sada sarađivali i postoji zainteresovanost da se kroz druge fondove i projekte uključe i ti partneri.
On je istakao da je požar u gudronksoj jami ugašen prije nekoliko dana, a problem su pravila naknadna isparavanja.
“Devedeset i više odsto požarišta je nasuto pijeskom i krupnim materijalima da bi se spriječila isparavanja. Ostao je dio od oko 400 metara kanala koji nisu nasuti tim materijalom i odatle dolaze sporadična isparavanja”, rekao je Vipotnik.
Vipotnik je rekao da su u proteklih nekoliko godina pokrenute aktivnosti u vezi sa zbrinjavanjem gudrona.
On je istakao da je Ministarstvo doprinijelo putem izmjena zakona i podzakonskih akata da se stvore mogućnosti za dalje djelovanje, fizički tretman, remedijacija, rekultivacija i konačno zbrinjavanje gudrona.
“Organizovane su i studijske posjete Belgiji i NJemačkoj gdje su prepoznate najbolje tehnologije i najkonkretnija rješenja o konačnom zbrinjavaju tih problema, izrađen je projekat koji je definisao sve korake i aktivnosti koje su potrebne ovdje kod nas da se provedu da bi se taj problem trajno riješio”, naveo je Vipotnik.
Resorni ministar je rekao da su se najveće aktivnosti dešavale oko 2020. godine, ali tada je došlo do izbijanja pandemije virusa korona, što je usporilo sve procese.
Vipotnik smatra da je požar zadnji alarm koji je sve podsjetio na problematiku gudrona i dodatno utiče na to da se konačno krene sa rješavanjem tog problema.
“Ministarstvo je i do sada bilo tu da pruži svu tehničku i stručnu pomoć. Nastavljamo sa tim i iz tog razloga smo danas ovdje i održali sastanak jer je Ministarstvo zaduženo za zaštitu životne sredine”, rekao je Vipotnik.
On je dodao da resorno ministarstvo ima kapacitete da bude nosilac aktivnosti u svrhu konačnog rješavanja problema.
Vipotnik je rekao da se u određenim situacijama ne može djelovati preventivno i splet okolnosti je bio takav da se to desilo u gudronskoj jami, ali i da je spriječena veća katarstofa upravo pravovremenih djelovanjem.
“Moramo da se fokusiramo na trenutnu situaciju i da se odredimo za aktivno i konkretno djelovanje da bismo u budućnosti spriječili eventualno ovakve nemile događaje”, zaključio je Vipotnik.
Na lokalitetu gudronska jama kod Modriče 14. avgusta izbio je požar koji je istog dana stavljen pod kontrolu, a zbog požara je proglašena vanredna situacija na dijelu opštine.