Energija

Vučić: formiraćemo regionalno tržište energije

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da je potrebno krenuti u pravcu formiranja regionalnog tržišta izvora energije, kako bi zemlje Balkana mogle da pomažu jedne drugima, s obzirom da sve imaju različite mogućnosti i kapacitete u toj oblasti. Vučić je ovo izjavio nakon regionalne konferencije “Mogućnosti ulaganja u obnovljive izvore energije na zapadnom Balkanu”, koja je održana u Begradu.

“Ono što su naši zaključci danas je da idemo na formiranje regionalnog tržišta i da pokušamo jedni drugima da pomažemo, jer ne možemo svi da imamo sve. Neki imamo višak struje u zimskom, neki u letnjem periodu, neki imamo veće gasne kapacitete, neki će tek da prave svoje gasovode. Jedni drugima možemo mnogo da pomognemo i samo zajednički možemo da obezbedimo budućnost”, poručio je predsjednik Vučić.

“Kao i 2014. godine, kada smo imali finansijsko-fiskalne reforme, sada će nam biti potrebne tako teške reforme u energetskom sektoru. Moraćemo sebe da menjamo, da bismo mogli da napravimo sigurnu budućnost za našu zemlju”, zaključio je Vučić. 

U oblasti energetike potrebne su brojne reforme, promjena naših navika, ali i ogromna ulaganja, čak između 16 i 30 milijardi evra narednih godina.

Aleksandar Vučić

 Tegeltija: dotrajala postrojenja najveći problem

Predsjedavajući Savjeta ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija poručio je da se u Bosni i Hercegovini proizvede više električne energije nego što je to potrebno za potrošnju unutar same BiH i istakao da su najveća ograničenja i problemi postrojenja koja su davno izgrađena, te da su osim jedne nove termoelektrane, koja je izgrađena prije nekoliko godina, sve to postrojenja koja traže mnogo ulaganja i modernizacije. 

“Svjesni smo da je za rješenja ovih problema i većine problema naših zemlja potrebna regionalna saradnja. Mi smo u regionu, zajedno sa Srbijom, pokrenuli prvu ozbiljnu investiciju – zajedničku izgradnju hidroelektrane Buk Bijela”, naglasio je Zoran Tegeltija i dodao da zbog unutrašnjih nesporazuma u BiH, još nije počeo proces izgradnje te hidroelektrane. 

“Ove poruke o zajedničkim ulaganjima su jako dobra poruka i onima koji pokušavaju ovaj proces da blokiraju oko HE Buk Bijela, da shvate da to ne donosi nikome dobro, već samo štetu”, istakao je Tegeltija i poručio svim investitorima koji su bili danas na skupu da je tržište Bosne i Hercegovine otvoreno za izgradnju novih kapaciteta tzv. obnovljivih izbora energije. 

Na Regionalnoj konferenciji učestvovali su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija, predsjednik Vlade Albanije Edi Rama, predsjednik Vlade Republike Sjeverne Makedonije Dimitar Kovačevski i predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović. Konferenciju su organizovali ambasade Kraljevine Norveške u Beogradu i Sarajevu u saradnji sa Nordijskom poslovnom alijansom, Poslovnom asocijacijom Norveška-BiH i Norveškim partnerima za saradnju u oblasti energetike.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *