Voće i povrće osnova za liječenje povišenog krvnog pritiska -studija
Doktori preporučuju da voće i povrće postanu osnovni dio liječenja pacijenata sa povišenim krvnim pritiskom, hipertenzijom.
Istraživački tim naglašava “osnovni”, jer mnogi kliničari započinju liječenje hipertenzije lijekovima, a zatim dodaju strategije prehrane, ako krvni pritisak nije pravilno kontrolisan.
Nalazi istraživanja objavljenog u The American Journal of Medicine, govore upravo suprotno: liječenje treba započeti voćem i povrćem, a zatim dodati lijekove po potrebi.
Utvrđeno je da dijeta bogata voćem i povrćem snižava krvni pritisak, smanjuje kardiovaskularni rizik i poboljšava zdravlje bubrega zbog efekata stvaranja bazne sredine.
Naučnici su upoređevali rezultate grupa od kojih je prva dobijala 2-4 šoljice voća i povrća, koje proizvode bazu uz uobičajeni dnevni unos hrane; druga grupa je dobijala tablete NaHCO 3 (sode bikarbone), u dvije dnevne doze od 4-5 tableta od 650 mg, dok je treća grupa primajla standardnu medicinsku terapiju od kliničara primarne zdravstvene zaštite.
Rezultati studije pokazuju da su i voće i povrće i soda bikarbona (NaHCO 3) poboljšali zdravlje bubrega, ali samo su voće i povrće, a ne NaHCO 3 , snizili krvni pritisak i poboljšali indekse rizika od kardiovaskularnih bolesti.
Uprkos naporima da se poboljša liječenje hipertenzije i smanje njeni štetni ishodi farmakološkim strategijama, hronična bolest bubrega povezana sa hipertenzijom i njen kardiovaskularni mortalitet se povećavaju.
Bolest srca je razlog broj jedan umiranja pacijenata sa hroničnom bolešću bubrega.
Istraživači takođe savjetuju pacijentima s hipertenzijom da zamole svog liječnika da izmjeri odnos albumina i kreatinina u urinu (UACR) kako bi utvrdili da li imaju osnovnu bolest bubrega i povećan rizik za kasnije kardiovaskularne bolesti.