EkologijaIstaknuto

Većina voda u Evropi sigurna za kupanje – saopštila EEA

Velika većina voda u Evropi sigurna je za kupanje, bilo da se radi o priobalnim morskim ili kopnenim vodama rijeka i jezera, nalazi su najnovije evropske procjene voda za kupanje za sezonu kupanja 2024. godine

Utvrđeno je da je preko 85% praćenih lokacija u 2024. godini ispunjavalo najstrože standarde kvaliteta vode za kupanje Evropske unije, odnosno “odličan” kvalitet, dok je 96% svih zvanično identifikovanih voda za kupanje u EU ispunjavalo minimalne standarde kvaliteta.

Procjena i interaktivna mapa, koje je sastavila Evropska agencija za okolinu (EEA) u saradnji sa Evropskom komisijom, lociraju mjesta gdje plivači mogu pronaći dobro uređena kupališta u Evropi. Procjena ispituje prikladnost vode za kupanje, sa fokusom na praćenje bakterija koje mogu uzrokovati potencijalno ozbiljne bolesti.

Ukupno je procijenjeno preko 22.000 lokacija za kupanje u svih 27 država članica EU, plus Albanija i Švajcarskoj. U pet zemalja – Kipru, Bugarskoj, Grčkoj, Austriji i Hrvatskoj – 95% ili više, voda za kupanje, bilo je odličnog kvaliteta. Za samo 1,5% voda za kupanje u EU utvrđeno je da su lošeg kvaliteta.

Udio voda za kupanje odličnog kvaliteta u evropskim zemljama, 2024.

Kvalitet obalnih, morskih voda za kupanje je generalno bolji od kvaliteta rijeka i jezera. U 2024. godini, oko 89% obalnih voda za kupanje u EU klasifikovano je kao odlično, u poređenju sa 78% kopnenih voda za kupanje.

Stalna poboljšanja tokom posljednjih decenija

Kvalitet vode za kupanje u Evropi se znatno poboljšao u posljednjih nekoliko decenija, uglavnom zahvaljujući zakonodavstvu EU. Kombinovani efekat sistematskog bakteriološkog praćenja u skladu s Direktivom EU o vodi za kupanje i velikih ulaganja u postrojenja za prečišćavanje gradskih otpadnih voda doveo je do drastičnog smanjenja patogena koji su se ranije ispuštali. Zahvaljujući ovim kontinuiranim naporima, kupanje je sada moguće i u mnogim urbanim područjima.

Iako je većina evropskih voda za kupanje u odličnom stanju sa bakteriološke perspektive, hemijsko zagađenje površinskih i podzemnih voda ostaje značajno i može biti pogoršano promjenjivom klimom. Stoga je poboljšanje otpornosti vode za ljude i okolinu ključno.

Drugi izazovi za kvalitet vode, poput cvjetanja toksičnih cijanobakterija, koji nisu dio monitoringa propisanog pravilima EU o vodi za kupanje, često rezultiraju upozorenjima i ograničenjima za kupanje.  

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *