Uvode se mjere za manju potrošnju struje električnih uređaja u stanju pripravnosti
Evropska unija (EU) je početkom maja startovala sa primenom strožih pravila za potrošnju struje električnih uređaja u stanju pripravnosti, odnosno onih na „stendbaj” režimu ili onih koji su isključeni.
Ove revidirane mere su formalno usvojene u aprilu 2023. godine, a imaju za cilj smanjenje skrivene potrošnje energije i smanjenje računa i emisija širom bloka, prenosi „Enerdži lajv njuz”.
Električni proizvodi često nastavljaju da troše energiju čak i kada se čini da su isključeni ili u stanju mirovanja. Od 2008. godine, pravila EU ograničavaju ovo rasipanje, a ažuriranje iz 2013. godine proširuje te zahteve na uređaje povezane s internetom poput pametnih televizora i set-top boks uređaja, prenosi Agencija za energetiku Srbije (AERS).
Najnovija revizija uvodi stroža ograničenja za nove proizvode stavljene na tržište EU od maja 2025. godine nadalje. Ključno je da proširuje pokrivenost na nove kategorije uređaja koji koriste energiju – uključuj uređaje na niski napon kao što su vajfaj ruter bežični zvučnici i, po prvi put, nameštaj i opremu na motorni pogon poput roletni, stolova i zavesa. Obim uticaja je ogroman.
Oko 800 miliona pogođenih proizvoda se proda širom EU svake godine, a procenjuje se da je pet milijardi već u upotrebi. Kada ažurirana pravila u potpunosti stupe na snagu, predviđa se da će smanjiti potrošnju električne energije za četiri teravat-sata godišnje do 2030. godine – skoro dvostruko više od godišnje potrošnje Malte – i izbeći 1,4 miliona tona emisija ugljen-dioksida.
Potrošači će uštedeti 530 miliona evra godišnje do kraja decenije, a veće uštede će uslediti zamenom starijih uređaja. Pravila će se postepeno uvoditi tokom četiri godine, a proizvođači će takođe morati da dostave jasnije podatke o potrošnji energije u stanju pripravnosti, pomažući potrošačima da donose pametnije i ekološki prihvatljivije odluke prilikom kupovine.
I u Srbiji se sve češće apeluje na građane da znaju da im pojedini aparati troše struju iako su naizgled isključeni. Reč je o uređajima sa elektronskim sklopovima kao što su punjači za telefone, TV, mikrotalasne peći, laptope… Oni troše struju jer su u utičnici i čekaju da budu aktivirani.
Punjač za telefon koji je neprekidno u utičnici zida ili u produžnom gajtanu, punjač za laptop na vašem radnom stolu. Ako je on stalno na izvoru struje, on će je stalno trošiti, doduše manje količine. Ako u stanu ima pet punjača, u zbiru ta potrošena energija i nije tako beznačajna. Ako se tome dodaju televizori, ta potrošnja može iznositi nekoliko kilovat-sati.
Isti je slučaj i sa mikrotalasnom peći koja i kad se ne koristi troši struju jer ima tajmer koji pokazuje vreme za koje je potrebna energija za njeno pokretanje.
Kada je reč o desktopu i laptopu najčešće se ne isključuje u potpunosti, već se prebaci na spavanje, što takođe beleži izvesnu potrošnju struje. Televizor koji se gasi preko daljinskog upravljača, a ostaje uključen u zid takođe će preko noći trošiti struju.
Upravo se te „male” uštede shodno broju aparata vremenom kvantifikuju i u zbiru povećavaju potrošnju, zbog čega EU i pribegava novim strožim pravilima za trošenje električne energije.
Izvor: Politika