U Inđiji otvoren zajednički centar kinesko-evropske brze železnice

Šang-dong, zajednički centar kinesko-evropske brze železnice, otvoren je u Inđiji. Povod je dolazak prvog kineskog voza sa sirovinama za izradu guma u fabrici kompanije “Linglong”.

Brzi voz u Srbiji otvorio je nove mogućnosti za kvalitetniji i brži razvoj teretnog i putničkog saobraćaja. Pored ekoloških prednosti, efikasnost i stabilnost u snabdevanju, glavna je karakteristika prevoza dobara železnicom.

Sekretar stranke i predsednika “Šangdong hajspid grupe” Vang Ćifeng kaže da osnivanje zajedničkog centra u Srbiji predstavlja još jednu prekretnicu u istoriji razvoja teretnog železničkog saobraćaja Kina-Evropa-Šangdong.

“Produbljujemo saradnju Kine i Srbije, a u sledećem koraku ćemo se osloniti da ovaj zajednički centar poveća obrt i ubrza vezu sa važnim čvorovima u Mađarskoj i Poljskoj”, kaže Ćifeng.

Savetnik ambasadora Kine u Srbiji Že Žang ukazuje da su se u davna vremena na putu svile čula zvona kamile, a sada su to, navodi, točkovi vozova Kina Evropa.

“Kao vodeći projekat i kultni brend međunarodne saradnje ‘Pojas i put’, teretni vozovi Evrope i Kine postali su popularan međunarodni proizvod. Osnivanje ovog centra dodatno će obogatiti saradnju Šangdonga i Srbije i ojačati stabilnost međunadordnih lanaca snabdevanja”, ističe Žang.

Inđija postaje važan terminal na ruti od Evrope do Kine

Povećavanjem i unapređenjem kapaciteta intermodalnog terminala Inđija, Srbija postaje važan logistički centar u ovom delu Evrope.

Inđija postaje važan terminal na ruti od Evrope do Kine

Martin Kubek, zamenik izvršnog direktora “Metrans grupe”, napominje da je Beograd, odnosno terminal “Inđija”, prošle godine postao jedan od najvažnijih terminala u mreži “Metrans grupe”.

“I sa ponosom nudimo klijentima i partnerima u Srbiji i susednim zemljama naše iskustvo i znanje. ‘Metrans’ rado investira u Srbiji i razvija modernu intermodalnu vezu sa našom mrežom i lukama”, kaže Kubek.

Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Srbije Tomislav Momirović naglašava da je ovaj teretni voz, koji prevozi sirovine potrebne za fabriku guma u fabrici “Linglong”, jedna od najvećih investicija poslednjih godina u našoj zemlji.

“Kao i drugi teretni vozovi koji su prešli daleki put od Kazahstana, Rusije, Belorusije, Poljske, Mađarske u Srbiju, ukazuju na snažno ekonomsko partnerstvo i to koliko je Srbija važan partner Narodnoj Republici Kini”, zaključuje Momirović.

Podsetimo, Srbija je prvi slobodnotrgovinski partner Kine u centralnoj i istočnoj Evropi.

Izvor: RTS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *