Trećina država u EU još nisu uvele mjere za smanjenje potrošnje energije
Mjere koje su usvojile države Evropske unije, za smanjenje potrošnje gasa i električne energije variraju i izgledaju nedovoljne za postizanje ciljeva EU o uštedi energije, otkriva nova analiza Evropskog biroa za životnu sredinu.
Prošla su četiri mjeseca otkako su se evropski lideri složili da smanje potražnju za gasom za 15% i električnom energijom za 10%. Međutim, mjere koje su preduzete u tom pogledu variraju od zemlje do zemlje.
Evropski biro za životnu sredinu (EEB) je ispitao mjere uštede gasa i električne energije koje su usvojile zemlje EU i nalazi pokazuju velike razlike:
- 8 od 27 država EU još nije uvelo nikakvu mjeru za smanjenje potrošnje plina i električne energije u domaćinstvima, preduzećima ili javnim tijelima. Te države su : Švedska, Estonija, Kipar,Bugarska,Letonija, Rumunija, Litvanija i Slovačka.
- Samo 12 država EU usvojilo je neke obavezne mjere smanjenja energije.
- Zemlje koje uvoze velike količine ruskog gasa, kao što su Italija i Nemačka , uvele su najstrože mjere za uštedu gasa.
- Zemlje koje manje zavise od gasa, poput Francuske i Španije , predvode mjere za smanjenje energije u EU , ciljajući i javna lica i privatni sektor, domaćinstva, kao i industriju i mala preduzeća.
- Švedska, Finska, Luksemburg, Holandija , Austrija i istočnoevropske zemlje imaju tendenciju da imaju slabije mjere smanjenja energije.
- Iako su među zemljama koje su u velikoj mjeri ovisne o plinu (između 30 i 40% energetskog miksa), Nizozemska i Hrvatska su uvele samo dobrovoljne mjere štednje plina.
- Rumunija i Litvanija , uprkos velikom oslanjanju na fosilna goriva, nisu poduzele nikakvu mjeru za smanjenje potrošnje energije.