EkonomijaNajnovije

Strane direktne investicije u Republici Srpskoj u 2023. veće za 683 miliona nego prethodne godine

U Republici Srpskoj su, u 2023. godini, evidentirane strane direktne investicije u iznosu od  milijardu i 81 milion maraka i veće su za 683 miliona nego u prethodnoj 2022. godini, kada su iznosile 398,6 miliona KM.

Ovo se navodi u Informaciju o stanju u oblasti stranih direktnih investicija u Republici Srpskoj, koju je usvojila Vlada Republike Srpske na sjednici u Banjaluci.

Posmatrano po zemlji porijekla stranog investitora, u 2023. godini najveće investicije su bile iz Srbije, Rusije i Velike Britanije.

Globalne strane direktne investicije su, u 2023. godini, pale za 2%, na 1,3 biliona dolara, usljed ekonomskog usporavanja i rastućih geopolitičkih tenzija, uz  napomenu da je taj iznos i preko 10% ako se izuzme nekoliko evropskih ekonomija koje su registrovale značajnije promjene u tokovima stranih investicija.

Globalno okruženje za međunarodne investicije ostaje izazovno i neizvjesno i u 2024. godini.

Ovakve promjene, između ostalog, dovele su do toga da mnoge evropske kompanije istražuju bliža tržišta za svoju proizvodnju kako zbog kineske konkurencije, tako i smanjenja troškova poslovanja, što može biti prilika za privlačenje investicija u Republiku Srpsku, uz odgovarajuće mjere za privlačenje investicija, imajući u vidu našu povoljnu lokaciju, stimulativnu poresku politiku, kao i tržišta na principu slobodne trgovine.

U Informaciji su obrađeni podaci o stranim direktnim investicijama u Republici Srpskoj, kao i međunarodni investicioni trendovi.

Kada je riječ o iznosima stranih direktnih investicija u Republiku Srpsku korisćeni su podacima Centralne banke BiH i APIF-a.

Trenutno su dostupni zvanični podaci za 2023. godinu i preliminarni podaci za prvih šest mjeseci 2024. godine.

Prema podacima Centralne banke BiH, ukupne strane direktne investicije u Republiku Srpsku su do kraja 2023. godine iznosile 7 milijardi i 176 miliona maraka.

U ukupnim stranim investicijama do 31.12.2023. godine, najviše investicija je bilo iz Srbije, Velike Britanije, Rusije, Italije i Slovenije, a najviše ulaganja je realizovano u djelatnostima: telekomunikacije; proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija; proizvodnja koksa i rafinisanih naftnih proizvoda, te finansijske uslužne djelatnosti, osim osiguranja i penzijskih fondova.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *