Stanovnici mađarskog Debrecina strahuju da će kineska fabrika baterija ugroziti zemljište
Stanovnici mađarskog grada Debrecina, ekolozi i opozicioni političari zabrinuti su da će velika fabrika za proizvodnju baterija za električna vozila, koju gradi kineska kompanija Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL), pogoršati postojeće ekološke probleme i ugroziti dragocjene zalihe vode.
Buldožeri i bageri već pripremaju zemljište za izgradnju fabrike baterija za električna vozila (EV) na površini od skoro 550 hektara. Fabrika vrijedna 7,3 milijardi evra biće jedna od najvećih stranih investicija u Mađarskoj. Vlada Mađarske se nada da će ova zemlja postati globalno središte proizvodnje litijum-jonskih baterija, u periodu kada države nastoje da ograniče emisije stakleničkih gasova, prelaskom na električne automobile.
Očekuje se da će fabrika obezbijediti oko 9.000 radnih mjesta. Istovremeno, trebalo bi da bude korisna i za strane proizvođače automobila, koji su prisutni u Mađarskoj – poput njemačkih proizvođača automobila Audi, BMW i Mercedes-Benz, dok budu prelazili na proizvodnju elektičnih automobile.
Mještani i ekolozi zabrinuti – da li će biti dovoljno vode za sve
Lokalni mještani strahuju, međutim, da će velike količina vode biti preusmjerene u postrojenje za rashladnu i tako ugroziti njihovo vodosnabdijevanje, te da bi hemikalije iz postrojenja mogle prodrijeti u zemljište i vodui oštetiti prirodne resurse regije.
Suše uzrokovane klimatskim promjenama i rekordni toplotni talasi u ovoj oblasti su učiničili složenim upotrebu vode u poljoprivredi i iscrpili podzemne vode, što je rezultiralo slabim prinosima usjeva.
Prošle godine, Mađarska je doživjela svoje najtoplije ljeto u istoriji, a skoro 2,5 miliona hektara, ili 20% obradivih površina u zemlji, se isušilo. Stručnjaci kažu da ako se ne donese sveobuhvatan plan za zadržavanje vode, veliki dio regije uskoro neće biti pogodan za poljoprivredu.
Kineska kompanija je saopštila da će 70% potrošnje vode dolaziti iz otpadne vode iz domaćinstava koja je pročišćena — iako ovaj detalj nije bio prisutan u Studiji uticaja na životnu sredinu za prvu fazu izgradnje fabrike.
Ekolozi očekuje se da će potrošnja vode u industrijskom parku, u kojem se nalazi fabrika iznositi više od 40.000 kubnih metara dnevno — što će udvostručiti potrošnju vode za piće u Debrecinu i predstavljati veliki teret za region usred istorijska kriza vode, rekao je Dedak.
Drugi kritikuju ekonomski aspekt dogovora, budući da oko 800 miliona evra za infrastrukturu i poreske olakšice, koje će mađarska vlada obezbediti CATL-u – “nerealan iznos novca po radnom mestu” i da će, kao u slučaju njemačkih proizvođača automobile, većina novostvorenog kapitala biti iznesena iz Mađarske.
Izvor: Euronews