Šta više utiče na razvoj bolesti kod ljudi geni ili faktori okoline ?

Način života i faktori okoline igraju veću ulogu u razvoju pojedinih bolesti kod ljudi, nego njihove genetske predispozicije.

Ovo je rezultat istraživanja naučnika sa medicinskog koledža iz Pensilvanije, koji su pronašli način da razdvoji genetske i ekološke efekte rizika od bolesti koristeći veliki, nacionalno reprezentativan uzorak.

Otkrili su da su, u nekim slučajevima, prethodne procjene precijenile doprinos nečijih gena riziku od bolesti i da način života i faktori okoline igraju veću ulogu nego što se ranije vjerovalo.

Za razliku od genetike, faktori životne sredine, poput izloženosti zagađenju vazduha, mogu se lakše modifikovati. To znači da postoji potencijalno više mogućnosti za ublažavanje rizika od bolesti.

Istraživački tim je filtrirao informacije za više od 257.000 porodica i ukrstio ih sa javno dostupnim podacima o okolini, uključujući klimatske i sociodemografske podatke, kao i nivoe čestica 2,5 (PM2,5) i nitrogen dioksida (NO2).

Istraživački tim je koristio podatke da kvantitativno procijeni da li ova dva specifična zagađivača u vazduhu — PM2,5 i NO2 — uzročno utiču na rizik od bolesti.

Prethodne studije, kažu istraživači, spajaju PM2,5 i NO2 kao jednu zajedničku mjeru zagađenja zraka.

Međutim, ono što su otkrili u ovoj studiji je da dva zagađivača imaju različite i različite uzročne veze sa zdravstvenim stanjima. Na primjer, pokazalo se da NO2 direktno uzrokuje stanja poput visokog holesterola, sindroma iritabilnog crijeva i dijabetesa tipa 1 i tipa 2, ali ne i PM2,5.

PM2,5, s druge strane, može imati direktniji uzročni efekat na funkciju pluća i poremećaje spavanja.

Zbog toga smatraju da će ovaj model omogućiti dublji pogled na pitanja zašto neke bolesti mogu biti rasprostranjenije na određenim geografskim lokacijama.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *