Srbija: Restrikcije struje zavise od toga kakva će biti zima i energetske stabilnosti

Da li će biti restrikcija struje, ove zime u Srbiji, zavisi od jačine zime i stabilnosti evropskog energetskog sistema u koji je Srbija integrisana, rečeno je na panelu “Da li će energetska preduzeća da zapale šibicu u budžetu?”

Glavni ekonomista Svjetske banke za Srbiju, Lazar Šestovič, ocijenio je da se u energetici desila serija problema u najgorem mogućem trenutku, a situaciju u “Elektroprivredi Srbije” (EPS) je ocijenio kao dramatičnu i jako skupu.

Odgovarajući na pitanje hoće li u Srbiji biti restrikcija struje, Šestović je primetio da snaga zime određuje pikove potrošnje i naveo daje Srbija intergrisana u energetski sistem Evrope koji ima svoje izazove i probleme.

„Mali smo. Kako bude u Evropi biće i za nas. Ako bude struje na tržištu biće i za nas. Kupićemo. Situacija teška, ne zna se kako će biti“, rekao je on.

Gubici EPS-a rezultat lošeg poslovanja

Član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov naveo je da je Srbija za struju i gas do sada platila dvije milijarde evra, te da će se plaćanje nastaviti i u sledećoj godini i ponadao se da će biti u manjem obimu.

Na panelu je ocijenjeno je da oporavak EPS-a, do čijeg posrtanja nije moralo da dođe, skupo košta građane .

Član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov ocijenio je da se uzroci državnog troška za Srbijagas nalaze u međunarodnom skoku cena i državnoj odluci da subvencioniše cjene gasa. Gubici EPS-a koja država pokriva, indukovani tokom poslednje decenije i plod su lošeg poslovanja i upravljanja.

„Sam EPS, od kada se desila havarija prošle jeseni,  je napravio gubitke od milijardu evra, uglavnom za uvoz skupe struje, on će nastaviti da pravi gubitke i ove zime i naredne godine, jer neće moći dobro da se saniraju problemi koji su se akumulirali godinama”

Zbog povećanja cijena grijanja mogući socijalni nemiri?

Konsultant za razvoj projekata u zaštiti životne sredine i OIE Slobodan Perović, upozorio je na rizik manjka investicija u toplane za daljinsko grijanje po gradovima Srbije.

„Krvarimo nekoliko miliona evra dnevno zbog EPS-a i Srbijagasa, a ovde je rizik da imamo stotinjak finansijskih posjekotina na lokalu oko toplana, jer su gotovo sve predale zahtjeve za poskupljenje u septembru“, rekao je on.

Naveo da je raziliku između cijene i naplate snosi osnivač – lokalna samouprava, i izrazio zabrinutost da će izazvati krizu lokalnih vlasti kada im se toplane obrate.

U Srbiji je 60 toplana, od kojih je 36 na gas, a 16 nema alternativu i koristi samo gas, pa je uz rizik cjenovnog udara kod njih i problem u slučaju restrikcije snabdevanja što Perović vidi kao dosta veliki kapacitet za socijalne nemire.

Panel na temu energetike organizovala je Biznis info grupa osnivač medija Nova ekonomija uz podršku fondacije NED.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *