Solarna energija u svijetu dostiže 1.000 GW svake godine do 2030. godine
Solarna energija mogla bi da dostigne rast od 1.000 GW godišnje do 2030. godine, zahvaljujući padom troškova, baterijama za skladištenje energije i dominacijom kineske proizvodnje.
Nova prognoza Climate Energy Finance (CEF) dovode u pitanje dosadašnja predviđanja o budućnosti solarne energije.
Suprotno predviđanjima o usporavanju, CEF procjenjuje da bi godišnje nove solarne fotonaponske (PV) instalacije mogle premašiti 1.000 GW do 2030. godine – što je brojka koja je znatno veća od projekcija Međunarodne agencije za energiju (IEA).
„Analiza tržišnih trendova, proširenja proizvodnje i putanje troškova pokazuje trajni jaz između predviđanja IEA i stvarnog razvoja tržišta“, navodi se u izvještaju.
Izveštaj identifikuje nekoliko ključnih pokretača. Prvo, kapitalni troškovi i dalje padaju zahvaljujući tehnološkom napretku i efikasnijim solarnim modulima.
Ova poboljšanja su solarne panele učinila konkurentnim sa novom proizvodnjom toplotne energije na sve većem broju globalnih tržišta.
Baterije za skladištenje energije su još jedan faktor. One traju duže i postaju jeftinije. Njihova integracija sa solarnim sistemom je učinila hibridne sisteme isplativijim i lakšim za implementaciju u velikim razmjerama. Prema CEF-u, ova sinergija povećava vrijednost solarnih instalacija širom svijeta.
Konačno, tu je faktor inovacije. Tehnološki proboj bi mogao ponovo prepoloviti troškove solarne energije u narednoj deceniji. Izvještaj predviđa da bi komercijalna efikasnost solarnih ćelija mogla porasti sa današnjih 25% na 35%, djelomično vođena napretkom u tehnologijama baziranim na perovskitu koji se sada približava tržišnoj održivosti.
Solarna energija je porasla i u 2024., a Kina je činila polovinu svih novih globalnih instalacija. Uprkos spekulacijama oko potencijalnog usporavanja tržišta, CEF predviđa još jednu rekordnu, 2025. godinu.
Kina će pokretati ovo proširenje, budući da je samo u 2024. godini instalirala preko 277 GW — više od 5 puta više od količine koju su instalirale SAD.
Solarni bum više nije ograničen na Kinu. Tržišta u razvoju širom Bliskog istoka, Sjeverne Afrike i Pakistana takođe povećavaju ulaganja. Njihova motivacija: odvojiti se od fosilnih goriva, smanjiti zavisnost od mreže i boriti se protiv rastućih i nestabilnih cijena električne energije.