SAD uvele sankcije Naftnoj industriji Srbije – traže izlazak Rusa iz vlasničke strukture
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) i zatražile da Rusi potpuno izađu iz NIS-a.
Kancelarija za kontrolu strane imovine /OFAK/ američkog Ministarstva finansija stavila je Naftnu industriju Srbije /NIS/ na listu sankcija usmjerenih protiv kompanije “Gaspromnjeft” i Ruske Federacije.
SAD su uvele neke od najstrožih sankcija ruskoj naftnoj industriji do sada.
Sankcije se uvedene protiv 180 brodova, desetina trgovaca, dvije velike naftne kompanije i nekih rukovodilaca u ruskom naftnom sektoru, navodi se u dokumentu OFAK-a.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da SAD traže da Rusi potpuno izađu iz Naftne industrije Srbije i da nemaju nijedan odsto vlasništva u toj komapniji.
Govoreći o odluci američkog Ministarstva finansija, Vučić je rekao da je Srbiji dat rok od 45 dana da riješi problem.
Kako je pojasnio, u tom periodu i kasnije američkoj Kancelariji za kontrolu stranih ulaganja /OFAK/ pri Ministarstvu finansija data je sloboda da postojećim fizičkim i pravnim licima sa spiska sankcionisanih pridoda i nove.
Prema njegovim riječima, istekom perioda od 45 dana nastupaju potpune sankcije NIS-u, za koje je pravni osnov nađen u odlukama administracije Baraka Obame iz 2014. godine i DŽozefa Bajdena iz 2021. godine, što je urađeno kako sankcije ne bi mogle da se izvrdaju.
“Za sve opetracije imaćemo rok od 45 dana, zaključno sa 25. februarom. Jedino eventualna finansijska transakcija sa Rusima može da bude produžena do 10. marta, ali i to mora da odobri OFAK”, rekao je Vučić nakon sastanka sa ministrima u Vladi Srbije i energetskim stručnjacima u Predsjedništvu.
On je najavio da je moguće da SAD kažu da ne dozvoljavaju da se prebaci novac bilo kome za finansijski aranžman, dodajući da vjeruje da neće ići toliko daleko.
Vučić je ukazao da će se, prema nezvaničnim saznanjima, Velika Britanija veoma brzo pridružiti američkim sankcijama NIS-u, ali i druge evropske zemlje i kompanije koje neće željeti da rizikuju.
Ocijenio je da je riječ o najtežim sankcijama jednoj kompaniji u Srbiji, ali i o veoma teškim sankcijama koje pogađaju više od 450 pravnih i fizičkih lica, uključujući i kineski entitet Šandongu i lukama u Kini.
Vučić je najavio da će večeras o sankcijama NIS-u razgovarati sa funkcionerima SAD, kao i sa kineskim predstavnicima, a uskoro i sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom.
Pokušaće, kaže, da o svemu razgovara i sa predstavnicima nove američke administracije, od kojih će tražiti da još jednom razmotre odluku protiv NIS-a.
Vučić je naglasio da građani Srbije, uprkos težini situacije, ne treba da paniče i da će državno rukovodstvo učiniti sve da zaštiti interese zemlje, kao i da neće biti nestašica goriva, niti ekonomske katastrofe.