Rudarske kompanije ni po koju cijenu neće napustiti Srbiju

Rudarske kompanije nemaju namjeru da odu iz Srbije i biće ih sve više, a pravda i zakoni nisu na strani građana koji se bore za ljudska prava i zaštitu životne sredine. Ovo je izjavio advokat Sreten Đorđević, na konferenciji „Dostupnost ekološke (ne)pravde u Srbiji“, koja je održana u Beogradu.

On je naglasio da rudarske kompanije „ni po koju cijenu“, ni zbog finanijskih gubitaka, ni oduzimanja dozvola, neće napustiti Srbiju.

„Ne treba se zavaravati da će rudarske kompanije koje se bave bilo kojom vrstom eksploatacije ili primijenjenih geoloških istraživanja u postojećem pravnom okviru napustiti Srbiju. Mislim da će ih biti sve više“, rekao je Đorđević.

Govoreći o planovima iskopavanja bora i litijuma u valjevskom basenu, Đorđević, pravni zastupnik pokreta građana „Marš sa Kolubare“, podsetio je da su kompaniji Euro litijum Balkan oduzeta prava na primenjena geološka istraživanja bora i litijuma na području Valjevo Sever.

Ista kompanija je, medjutim, pre nekoliko dana saopštila da želi da se na tom istom području bavi primenjenim geološkim istraživanjima geotermalnih potencijala valjevskog kraja.

„Mislim da je to zapravo simulacija želje za istraživanjem geotermalnih potencijala iza koje bi mogla da stoji želja kompanije da se na bilo koji način, nekim novim rešenjem, zadrži na tom istražnom području i ne dozvoli drugoj kompaniji da uđe na njeno mesto“, rekao je Đorđević.

Ugroženim građanima sa područja Valjeva treba reći da ništa nije gotovo, rekoa je Đorđevič, dodajući da su interesi rudarskog sektora toliko jaki da će po cijenu gubitaka dozvola i konstantnog poslovanja sa gubicima po svaku cijenu željeti da ostanu na ovom području.

Potrebne promjene zakona

Da bi rudarske kompanije napustile Srbiju, prema njegovim rečima, moraju da se promene Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima, Zakon o eksproprijaciji i cijeli „rudarski lobistički zakonodavni okvir koji uništava čitav sistem propisa u oblasti zaštite životne sredine i posledično zaštite ljudskih prava“.

Đorđević je napomenuo da u Srbiji, ne računajući Vojvodinu, postoje samo tri rudarska inspektora, jedan za oblast podzemnih voda, jedan za geološka istraživanja i jedan za čvrste stenske mase.

On je ocijenio da su građani demoralisani i destimulisani da se bore za svoja prava, zato što sudski postupci dugo traju, troškovi su ogromni i nepredvidivi ; i u navjećem broju slučajeva postoji ogromna disproporcija izmedju tužioca i tuženog, a sve češće su izloženi i strateškim tužbama protiv učeša javnosti (SLAPP tužbe).

„Izgleda da budući donosioci zakona nisu prepoznali oblast prava zaštite životne sredine u gradjansko-pravnom smislu, što je nedopustivo jer se ekološki problemi uvećavaju geometrijskom progresijom“, rekao je Đorđević i dodao da se u međuvremenu zakoni u oblasti rudarstva razvijaju na štetu interesa gradjana.

Izvor: N1

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *