Proizvođači litijuma u svijetu suočeni sa krizom zbog značajnog pada cijene litijuma
Svi veliki proizvođači litijuma u svijetu suočeni su sa krizom zbog značajnog pada cijene litijuma, piše italijanski “Il sole 24 ore”.
Tako drugi svjetski proizvođač litijuma, čileanska kompanija SQM koja rudarii ovaj mineral iz slanih jezera u pustinji Atakama, navodi da je dobit od rudarenja litijuma opala za 64 odsto za godinu dana, što za nju znači 214 miliona dolara.
Ta čileanska kompanija takođe procijenjuje da će cijena litijuma nastaviti da opada, uključujući glavnog svjetskog proizvođača Kinu gdje je taj pad već dostigao 20 odsto.
Direktor SQM Rikardo Ramos objašnjava da je cijena “donedavno ‘bijelog zlata’-litijuma” osjetno u padu zbog prevelike ponude, što je tendencija koja će se teško izmijeniti prij kraja ove decenije. “Očekujemo da će se trend nastaviti u drugoj polovini godine, trenutni indeksi cijena litijuma u Kini su već pali za skoro 20% u odnosu na prosjek u drugom kvartalu”, kaže Ramos.
Potražnja i potrošnja litijuma za baterije rasla je mnogo sporije u Evropi i Americi. Amerika je uvela carinu od 100 odsto na uvoz kineskih električnih automobila, a ni evropske, ni američke automobilske kompanije ne uspijevanju ni izdaleka da stignu Kineze u proizvodnji jeftinih električnih vozila, objašnjava “Il sole 24 ore”.
Kako dodaje, najveći svetski proizvođač litijuma, američka kompanija Albermerle je krajem jula saopštila da mora da dodatno smanji e troškove proizvodnje zbog gubitka od 188 miliona dolara u poslednjem tromjesečju, dok je u istom razdoblju prošle godine kompanija imala profit od 650 miliona dolara.
“Il sole 24 ore” prenosi i ocjenu glavnog menadžera Albermerla Kena Mastersa da cijena litijuma i dalje pada i kompanija će jako smanjiti proizvodne kapacitete i otpustiti stotine radnika iz svojih rudnika u Australiji.
Smanjili su proizvodnju i drugi dobavljači litijuma, posebno u Australiji (gdje se metal dobija iz stena spodumena, uz veće troškove), ali i u Kini, gdje također uključuju gigante Ganfeng Lithium i Tianqi Lithium, oba sa negativnim izvještajima u prvoj polovini godine.
Međutim, drugi rudnici nastavljaju da proširuju svoju ponudu. Globalno, proizvodnja će ponovo rasti za 32% u 2025. godini, premašivši potražnju za 23%, predviđa Benchmark Mineral, prema kojem će suficit dostići vrhunac 2027. godine, a tržište će se vratiti u deficit tek krajem decenije.