Potrošnja svjetskih zaliha fosilnih goriva proizvela bi emisiju 3,5 biliona tona gasova

Potrošnja poznatih zaliha fosilnih goriva, koje se još uvijek nalaze pod zemljom, proizvela bi više zagađenja gasovima sa efektom staklene bašte, nego što je proizvedeno od početka industrijske revolucije.

Preciznije, ako se dozvoli vađenje i korišćenje identifikovanih rezervi uglja, nafte i gasa, prema ovoj bazi podataka o proizvodnji fosilnih goriva, emitovaće se nevjerovatnih 3,5 biliona tona gasova sa efektom staklene bašte

Ovo pokazuje nova, javna baza podataka globalnih rezervi fosilnih goriva, prva takve vrste

Globalni registar fosilnih goriva, koji su objavili Carbon Tracker i Global Energy Monitor, uključuje 75% globalnih rezervi nafte, gasa i uglja, na 50.000 polja u 89 zemalja.

Iako je većina ovih informacija već dostupna na različite načine, njihovo prikupljanje i preciznost na jednoj, besplatnoj, javno dostupnoj lokaciji je novost.

Baza podataka će, takođe, omogućiti grupama civilnog društva da kontrolišu vlade u pogledu već donesenih odluka.

“Države vole da pričaju o emisijama, ne žele da pričaju o fosilnim gorivima”, rekao je Mark Campanale, osnivač „Carbon Tracker Initiative“. “Emisije su rezultat upotrebe fosilnih goriva i ne možete učiniti ništa u vezi s emisijama dok zapravo ne dođete do zaključka o tome što ćete da uradite sa fosilnim gorivima.”

Kako bi planeta dobila šansu da izbjegne 1,5°C ili više stepeni globalnog zagrijavanja, naučnici su procijenili da se u svijetu može emitovati samo 400 do 500 milijardi tona više gasova sa efektom staklene bašte. To podrazumijeva drastično smanjenje emisija – za otprilike polovinu ove decenije, prije nego što bi se emisije potpuno smanjile do sredine vijeka, odnosno do 2050. godine.

Međutim, samo SAD imaju potencijal da ispuste 577 milijardi tona emisija gasova, većinom iz uglja, kroz poznate rezerve fosilnih goriva. Rusija ima dovoljno identifikovanih fosilnih goriva da oslobodi 490 milijardi tona gasova sa efektom staklene bašte i trenutno razvija projekte koji bi trebalo da emituju 11 milijardi tona. Kina, Indija i Australija, takođe, imaju dovoljno zaliha fosilnih goriva da gurnu svijet na ivicu klimatskog sloma.

Izvor: CleanTehnica

Izvor: The Guardian

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *