Potrošnja na istraživanje nafte i gasa raste, ali su otkrivene količine skromne
Potrošnja na istraživanje nafte i gasa raste i očekuje se da će ove godine premašiti 50 milijardi dolara.
To je najviše od 2019. godine, ali operateri još uvijek čekaju rezultate kojima su se nadali. Istraživanje Rystad Energy pokazuje da, uprkos rastućim investicijama, otkrivene količine konstantno padaju.
Procjene ove agencije pokazuju da je u prvoj polovini 2023. godine pronađeno 2,6 milijardi barela ekvivalenta nafte (boe), 42% manje nego u prvoj polovini 2022. godine, kada je pronađen 4,5 milijardi. Došlo je do 55 otkrića, u poređenju sa 80 u prvih šest mjeseci prošle godine.
U potrazi za novim resursima, istraživačke kompanije daju prioritet istraživanju na moru. Ova vrsta istraživanja činila je oko 95% troškova istraživanja ove godine, ali je otkrivena količina činilla samo oko dvije trećine ukupnih otkrića.
Gdje su resursi?
Nastavak rasta otkrivenih količina na morskoj lokaciji u blizini obala Gvajane, znači da ova karipska zemlja prednjači u otkrivenim količinama, sa 603 miliona u 2023. godini. Turska je druga sa 380 miliona, Nigerija sa 296 miliona i Namibija sa 287 miliona tona.
Otkrića na moru relativno su ravnomjerno raspoređena između ultra-dubokih, dubokih voda i priobalnih nalazišta.
Vodeće kompanije nastavljaju da podstiču potrošnju
Šest velikih kompanija – ExxonMobil, BP, Shell, TotalEnergies, Eni i Chevron – nastavljaju igrati ključnu ulogu u globalnom istraživanju, sa značajnim udjelom u potrošnji na istraživanja i globalnim konvencionalnim otkrivenim količinama. Očekuje se da će šest kompanija potrošiti oko 7 milijardi dolara ove godine na istraživanje, što je oko 10 posto više nego 2022.
Istraživačke aktivnosti će vjerovatno dobiti zamah u drugoj polovini 2023. godine, kada je planirano bušenje ključnih istražnih bušotina.
Rystad Energy prognozira da će velike kompanije činiti oko 14% ukupne globalne potrošnje na istraživanje u narednim mjesecima.
Profili potrošnje i aktivnosti najvećih kompanija ih čvrsto pozicioniraju na tržištu, ali nacionalne naftne kompanije (NOC) imaju najopsežniju bazu podzemnih resursa na zajedničkom raspolaganju. Više od polovine predviđenih troškova istraživanja u 2023. dolaziće od NOC-a i NOC-a s međunarodnim portfoliom (INOC).
Međutim, ova godine bi moglo donekle uspješna, jer je samo 30% predviđenih bušotina završeno. Samo 23 od preostalih 56 istražnih bušotina su ili izbušene ili se očekuje da će biti izbušene ove godine. To znači da će oko 60% vjerovatno biti izbušeno ili odloženo do 2024. godine. Dakle, čak i ako se 2023. pokaže neuspješnom, naredne godine bi to moglo da bude nadoknađeno, navodi se u prognozi.