Porast potrošnje struje u svijetu zadovoljili obnovljivi izvori energije

Globalni porast potrošnje elektične energije, tokom prve polovine 2022. godine, potpuno su zadovoljili obnovljivi izvori energije – vjetar, sunce i voda. To je je spriječilo povećanu upotrebu gasa i uglja, navodi se u novom izvještaju nezavisnog istraživačkog centa EMBER.

Iz obnovljivih izvora je, tokom prvih šest mjeseci 2022. godine, proizvedeno 416 TWh, dok je potrošnja električne energije porasla za 389 TWh. Ovaj porast potrošnje je u skladu sa desetogodišnjim prosjekom i za 3% je viši, u odnosu na isti period prošle godine.

Od tih 389 TWh, oko 2/3, tačnije 77 % pokrili su vjetroelektrane i solarne elektrane, dok je ostatak nadomjestila proizvodnja iz hidrocentrala.

Porast proizvodnje iz vjetra i sunca zaustavio je povećanje upotrebe fosilnih goriva za oko 4%. To je smanjilo troškove za 40 milijardi američkih dolara i smanjilo emisije ugljen-dioksida za 230 miliona tona.

Ukupno gledajući, obnovljivi izvori energije proizveli su 28% električne energije u svijetu, u prvoj polovini ove godine (3.802 TWh), u odnosu na 26% (3.387 TWh) u istom periodu 2021.

“Vjetar i sunce se dokazuju tokom energetske krize. Prvi korak ka okončanju zamke skupih fosilnih goriva koja zagađuju, je izgradnja dovoljno čiste energije, kako bi se zadovoljila rastuća potreba svijeta za električnom energijom. Ne možemo biti sigurni da li smo dostigli vrhunac u korišćenju uglja i gasa u energetskom sektoru. Globalne emisije elektro-energetskog sektora i dalje dostižu najviše vrijednosti svih vremena, u vremenu kada moraju naglo da padaju.  Ista fosilna goriva koja nas tjeraju u klimatsku krizu, takođe, izazivaju globalnu energetsku krizu. Imamo rješenje: vjetar i solarna energija su domaći i jeftini, a već,, i to brzo, smanjuju i račune za struju i emisije štetih gasova”, izjavila je analitičarka iz Embera, Malgorzata Vjatros-Motika.

U sklopu analize istraživači su proučavali podatke iz 75 zemalja, u kojima se ukupno troši 90% struje na globalnom nivou.

U Kini i Sjedinjenim Američkim Državama zapažen je značajan razvoj energije vetra i sunca. Novi vjetroparkovi i solarne elektrane ,u ovim zemljama, su nadomjestili 92%, odnosno 81%, skoka u energetskih potrebama.

Globalno gledano, proizvodnja struje iz fosilnih goriva, kao i emisije u energetici, ostali su nepromenjeni uprkos porast potražnje za strujom. Gas i ugalj zabilježili su mali pad, dok je potrošnja  nafte u blagom porastu.

U Evropskoj uniji skočila je proizvodnja električne energije u termoelektranama na ugalj za 15% kako bi se nadomestili privremeni zastoji u proizvodnji u hidrocentralama i nuklearnim elektranama.

U izvještaju se upozorava da za smanjenje globalnog zagrijavanja na 1,5°C, u odnosu na predindustrijski nivo, nije dovoljno samo zaustaviti porast potrošnje fosilnih goriva. Izvještaj Međunarodne agencije za energiju (IEA), pokazuje da se emisije u energetskom sektoru moraju više nego prepoloviti do 2030. godine i dostići “neto nulu” do 2040. godine, deset godina prije ostatka globalne ekonomije.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *