Pokrenut postupak za zaštitu klisure i kanjona Vrbasa

Centar za životnu sredinu, u saradnji s organizacijom The Nature Conservancy (TNC) je pokrenuo postupak za proglašenja dva zaštićena područja na rijeci Vrbas prema Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske s ciljem zaštite staništa i vrsta koje obitavaju na ovom visoko vrijednom prirodnom području.

Prema Izmjenama i dopunama Prostornog plana Republike Srpske do 2025. godine planom zaštite prirodnih dobara obuhvaćeni su klisura i kanjon rijeke Vrbas, koji su zbog izraženih prirodnih karakteristika predloženi za zaštitu još 1955. godine.

„Kanjon rijeke Vrbas je u Prostornom planu RS planiran kao rekreacioni, kulturni, naučni, obrazovni i pejzažni zaštićeni prirodni predio, te je prirodno stanište sa veoma visokom stopom biološke raznovrsnosti. Predstavlja posebnu vrijednost izolovanog staništa sa velikim brojem endema, rijetkih i ugroženih vrsta. Kada tome dodamo činjenicu da rijeka Vrbas ima odličan potencijal za razvoj turizma i organizovanje sportskih takmičenja, jasno je da ovo područje mora biti stavljeno pod zvaničnu zaštitu“, istakla je Jelena Ivanić iz Centra za životnu sredinu.

Potrebu za zaštitom rijeke Vrbas prepoznala je i Skupština Grada Banja Luka 2005. godine kada je usvojila zaključak da se kanjon Vrbasa zaštiti kao posebno prirodno dobro. U Prostornom planu Grada Banja Luka navedeno je da ovo područje ima izuzetne prirodne vrijednosti i brojne spomenike kulture u pojasu uz kanjon. Osim toga, Vrbas je glavni izvor vode za područje Grada Banja Luka, a ima i veliki značaj za razvoj turizma i rekreaciju stanovništva.

Planirana izgradnja tri hidroelektrane

Ovo područje rijeke Vrbas ugroženo je planovima za izgradnju tri hidroelektrane (HE Krupa, HE Grbići i HE Novoselija). Na probleme koji bi nastali ukoliko bi se ove hidroelektrane izgradile već godinama ukazuje Koalicija za Vrbas, koju čini 36 udruženja iz Banjaluke, a koja svojim aktivnostima promovišu ljepote Vrbasa, život na Vrbasu i njegov potencijal za sportske i turističke održive djelatnosti koje su odlična alternativa hidroelektranama i mogu biti od većeg značaja za grad Banjaluku i okolinu.

Inicijativa za zaštitu Vrbasa dio je višegodišnje kampanje za zaštitu rijeka Jugoistočne Europe. Kampanju je pokrenula organizacija TNC, jedna od najznačajnijih svjetskih organizacija za zaštitu prirode, u saradnji s lokalnim partnerima u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji. Zajedničkim radom partneri žele istaći i zaštititi jedinstvena riječna bogatstva naše regije čija važnost nadilazi granice pojedinih država. Njihovom zaštitom stvaraju se nove razvojne prilike i osigurava se dugotrajna dobrobit za ljude i prirodu.

Izvor: Centar za životnu sredinu

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *