Energija

Pametni mjerni sistemi – nova obaveza za brojne vlasnike kuća u Njemačkoj

Mnogi će vlasnici kuća u Njemačkoj od 2025. godine imaće novu obavezu – pamentni mjerni sistemi, Smart Meter Gateways. Posebno su pogođeni vlasnici toplotnih pumpi i solarnih sistema. Riječ je o novom uređaju.

Ko trenutno želi da kupi kuću, mora imati određena neto primanja. Ko je već poseduje, moraće da se prilagodi novoj obavezi od 2025. godine. Pametni mjerni sistemi imaju za cilj povećanje transparentnosti i efikasnosti u potrošnji električne energije. Posebne obaveze imaće vlasnici kuća sa modernim grejnim sistemima.

Nova obaveza za vlasnike kuća od 2025: 1,6 miliona domaćinstava moraće da uvede ovaj uređaj

Obaveza ugradnje tzv. Smart Meter Gateways (SMGW) od 2025. godine odnosi se na tri grupe domaćinstava.

Pogođeni su:

  • Potrošači sa godišnjom potrošnjom električne energije između 6.000 i 10.000 kilovat-sati.
  • Vlasnici fotonaponskih sistema snage između 7 i 100 kilovata.
  • Domaćinstva sa uređajima za kontrolu potrošnje, kao što su toplotne pumpe ili punjači za električne automobile.

Prema trenutnim podacima Saveznog udruženja energetike i vodoprivrede (BDEW), 1,6 miliona domaćinstava već je pogođeno novom regulativom samo zbog toplotnih pumpi.

Vlasnici kuća moraju da instaliraju novu opremu – troškovi su prihvatljivi

Pametna brojila su ključni element energetske tranzicije. Sa pametnim mjernim sistemima potrošnja električne energije može se pratiti u realnom vremenu i automatski prenositi dobavljaču. Time se eliminiše ručno očitavanje brojila, koje je podložno greškama.

Međutim, pogođeni potrošači će imati relativno niske troškove. Savezna mrežna agencija odredila je jasne gornje granice cijena za nove merenje uređaje. Privatna domaćinstva sa godišnjom potrošnjom većom od 6.000 kilovat-sati plaćaće najviše 20 evra godišnje.

Za domaćinstva sa uređajima za kontrolisanu potrošnju, kao što su toplotne pumpe, gornja granica je 50 evra godišnje. Zakonodavac od inteligentnih brojila očekuje dugoročne značajne uštede u potrošnji električne energije.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *