Ozonska rupa se smanjuje — ali je i dalje tu

Materijali koji uništavaju ozon u Zemljinoj stratosferi smanjili su se za preko 50% – do nivoa koji su izmjerni prije nego što je ozonska rupa postala problem, saopštavaju naučnici. Ali, pred nama je još dug put ka potpunom oporavku ozonskog omotača.

Nije mnogo – ali ozonski omotač je sve što postoji između nas i ultravioletnog zračenja.

Kako Ujedinjene nacije slikovito kažu, “ako bismo mogli da donesemo cijeli ozonski omotač do nivoa mora, on bi bio debeo samo oko 3 mm. To je ono što nas štiti od štetnog ultravioletnog zračenja.”

U pojedinom regijama stratosfere, ozon je toliko osiromašen da govorimo o “ozonskoj rupi”. Zapravo, već decenijama znamo da je ozonski omotač sam po sebi ugrožen i da mu je potrebna naša zaštita, prenosi DW.

UN već tri decenije rade na sanaciji rupe putem međunarodnih sporazuma kao što je Montrealski protokol o supstancama koje oštećuju ozonski omotač.

Prema meteorolozima američke Nacionalne uprave za okeane i atmosferu, početkom 2022. godine količina materijala koji ubija ozon u našoj stratosferi pala je za 50%, na nivo koji je posljednji put viđen prije nego što je ozonska rupa postala problem.

Ali pred nama je još dug put prije nego što se ozonski omotač opravi .

Ozonska rupa, u stvari, i nije rupa

Striktno govoreći, ne postoji ozonska „rupa“ – radije postoji oblast „izuzetno osiromašenog ozona iznad Antarktika“. Takođe se naziva i “dramatično razrjeđivanje” ozona, koje se pojavljuje tokom proljeća na južnoj hemisferi (avgust-oktobar). Postoje i “mini-rupe” i druge promjene na sjevernoj hemisferi.

Hoće li se ozonski omotač ikada potpuno opraviti?

Naučnici kažu da budućnost izgleda dobro za ozonski omotač. Može se oporaviti na nivoe prije 1980. u narednih 50 godina — negdje između 2050. i 2065. godine – ako se budemo držimo ciljeva postavljenih u međunarodnim ugovorima.

Bečka konvencija i Montrealski protokol, na primjer, postali su prvi ugovori u istoriji UN-a, koji su postigli univerzalnu ratifikaciju  – 16. septembra 2009. godine. Ovaj datum je, danas, opšte poznat kao Svjetski dan ozona ili Međunarodni dan očuvanja ozonskog omotača.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *