Otvoren konkurs za bespovratna sredstva za MSP za ulaganje u energetsku efikasnost

U okviru projekta UNDP-a „Zeleni ekonomski razvoj“ (GED) otvoren je Javni poziv za dodjelu bespovratnih finansijskih sredstava malim i srednjim preduzećima (MSP). Sredstva se dodjeljuju za sprovođenje mjera energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.

Cilj Javnog poziva je pružanje podrške za najmanje 18 malih i srednjih preduzeća za ulaganje u energetsku efikasnosti i tehnologije obnovljivih izvora energije, za 10 MSP za sprovođenje detaljnih energetskih audita i za 3 MSP za uvođenje sistema upravljanja energijom. Rok za podnošenje prijava je 12. avgust 2022. godine do 17 časova.

Za sufinansiranje će se odabrati prihvatljive mjere za podršku u iznosima:

  • 1. Obnovljivi izvori energije, industrijska/procesna energijska efikasnost, energijska efikasnost objekta, će se subvencionisati iznosom do 10 % od ukupne investicije kroz subvencionisanje kamate kredita ili do maksimalno 40.000,00 KM – najmanje 18 malih i srednjih preduzeća
  • 2. Podrška uvođenju sistema upravljanja energijom EN ISO 50001 / EN 16001, će se subvencionisati iznosom do 70% od iznosa ukupnih troškova uvođenja sistema upravljanja energijom – najmanje 3 mala i srednja preduzeća
  • 3. Izrada energijskog audita će se subvencionisati u cijelosti do maksimalnog iznosa od 10.000,00 KM – za 10 malih i srednjih preduzeća

Na javni poziv mogu se prijaviti mala i srednja preduzeća koja imaju do 250 zaposlenih i koja su registrovana najmanja dvije godine prije objave ovog Javnog poziva. Detaljne informacije dostupne su OVDJE.

Prosječna potrošnja energije u javnim objektima u BiH tri puta veća od prosjeka EU

Cilj projekta GED je uspostavljanje održivog sistema upravljanja energijom/energetskog menadžmenta u RS/BiH u cilju smanjenja emisije štetnih gasova, unapređenje energetske efikasnosti javnih objekata i sistema javne rasvjete i reinvestiranje ostvarenih finansijskih ušteda.

Bosna i Hercegovina se smatra za državu sa veoma visokom neefikasnošću unutar stambenog, javnog, industrijskog i uslužnog sektora, kada je u pitanju potro[nja energije.  Prosječna potrošnja energije u javnim objektima u Bosni i Hercegovini je tri puta veća od prosjeka Evropske unije, što ih kategorizira kao u potpunosti energetski neefikasne objekte (u skladu sa klasifikacijama EU Eco-Management and Audit Scheme – EMAS).

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *