Održiva ekonomija: nova pravila o izvještavanju za kompanije u EU

Sva veća preduzeća u EU moraće da učine javnim podatke o uticaju svojih aktivnosti na ljude i planetu i sve rizike održivosti kojima su izloženi.

Direktiva o izvještavanju o korporativnoj održivosti (CSRD), koja je usvojena u Evropskom parlamentu, učiniće kompanije odgovornijim prema javnosti, tako što će ih obavezati da redovno objavljuju informacije o svom uticaju na društvo i životnu sredinu.

Novi standardi održivosti EU

Ova pravila rješavaju nedostatke u postojećem zakonodavstvu o objavljivanju nefinansijskih informacija (NFRD), koji se smatra uglavnom nedovoljnim i nepouzdanim. CSRD uvodi detaljnije zahtjeve za izvještavanje o uticaju kompanija na životnu sredinu, ljudska prava i socijalne standarde, na osnovu zajedničkih kriterijuma u skladu sa klimatskim ciljevima EU.

Kako bi se osiguralo da kompanije pružaju pouzdane informacije, biće podvrgnute nezavisnoj reviziji i sertifikaciji. Finansijsko i izvještavanje o održivosti biće jednako vaćni, a investitori će imati uporedive i pouzdane podatke. Digitalni pristup informacijama o održivosti će, takođe, morati da bude zagarantovan.

Pravila o održivosti primjenjivaće se i na neke kompanije koje nisu registrovane u EU

Novi zahtjevi EU za izvještavanje o održivosti primjenjivće se na sve velike kompanije, bez obzira da li su na berzi ili ne.

  • Kompanije koje nisu registrovane u EU, ali ostvaruju promet veći promet od 150 miliona evra u EU, takođe će morati da ih poštuju.

Mala i srednja preduzeća će biti obuhvaćena, ali će imati više vremena da se prilagode novim pravilima.

  • Za skoro 50 000 kompanija u EU prikupljanje i dijeljenje informacija o održivosti postaće norma, u poređenju sa oko 11 700 kompanija koje pokrivaju trenutna pravila.

Tokom debate, izvjestilac Paskal Duran je rekao da Evropa pokazuje svijetu da je zaista moguće osigurati da finansije, u užem smislu riječi, ne upravljaju cjelokupnom globalnom ekonomijom.

Primjena pravila biće postepena

Očekuje se da će Savjet EU usvojiti prijedlog 28. novembra, a pravila će početi da se primenjuju između 2024. i 2028. godine:

  • Od 1. januara 2024. za velike kompanije od javnog interesa (sa preko 500 zaposlenih) koje već podliježu Direktivi o nefinansijskom izvještavanju, s izvještajima do 2025.;
  • Od 1. januara 2025. za velike kompanije koje trenutno ne podliježu Direktivi o nefinansijskom izvještavanju (sa više od 250 zaposlenih i/ili 40 miliona eura prometa i/ili 20 miliona eura ukupne imovine), sa izvještajima do 2026. godine;
  • Od 1. januara 2026. za mala i srednja preduzeća koja se nalaze na berzi i druga preduzeća, sa izvještajima do 2027. godine. MSP se mogu isključiti do 2028. godine.

CSRD je jedan od kamena temeljaca Evropskog zelenog dogovora i Agende održivih finansija i dio šire politike EU koja obavezuje kompanije da poštuju ljudska prava i smanje uticaj na planetu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *