Najviše ulaganja u 2022. godini u čistu energiju
Ukupna ulaganja u energiju na svjetskom nivou, u 2022. godini, trebalo bi da porastu za 8% i dostignu 2,4 biliona dolara. Od toga, najviše ulaganja biće u čistu energiju, navodi se u novom izvještaju Međunarodne agencije za energiju (IEA).
Iako ohrabrujući, rast ulaganja je još uvijek daleko od dovoljnog da se uhvati u koštac sa višestrukim dimenzijama današnje energetske krize i obezbijedi čistiju i sigurniju energetsku budućnost, konstatuje se u izvještaju.
Ulaganja u čistu energiju počinju da rastu i očekuje se da će premašiti 1,4 biliona dolara u 2022. godini, što predstavlja skoro 3/4 ukupnih ulaganja u energiju. Najveći nivoi ulaganja u čistu energiju u 2021. godini bili su u Kini (380 milijardi USD), zatim u Evropskoj uniji (260 milijardi USD) i Sjedinjenim Američkim Državama (215 milijardi USD).
Obnovljiva energija je u osnovi pozitivnog trenda. Iako su troškovi posljednjih mjeseci porasli, čiste tehnologije poput vjetra i solarnih panela ostaju najjeftinija opcija za novu proizvodnju električne energije u brojnim zemljama. Obnovljivi izvori energije, mreže i skladištenje sada čine više od 80% ukupnih investicija u energetskom sektoru. Potrošnja na solarne panele, baterije i električna vozila raste po stopama koje su u skladu s postizanjem globalne nulte emisije CO2 do 2050. godine.
Međutim, uprkos nekim svijetlim tačkama, kao što je solarna energija u Indiji, potrošnja čiste energije u srednje razvijenim i ekonomijama u razvoju (isključujući Kinu), ostaje na nivou iz 2015. godine, bez povećanja od kada je postignut Pariški sporazum.
Ulaganje u fosilna goriva imaju trend rasta
Ulaganje u fosilna goriva ima trend rasta, ali je i dalje skoro 30% ispod onoga, koji je bio kada je potpisan Pariški sporazum. Oko 105 milijardi dolara uloženo je u lanac snabdijevanja ugljem u 2021. godini. To je povećanje od 10% u odnosu na prethodnu godinu, a daljnji rast od 10% očekuje se u 2022. Ovo je daleko od situacije na tržištu koju podrazumjevaju međunarodni klimatski ciljevi i obaveza iz Glazgova da se „postepeno smanji“ upotreba uglja. Ulaganja u naftu i gas porasla su za 10% u odnosu na prošlu godinu, ali su i dalje znatno ispod nivoa iz 2019. godine.
Trenutne visoke cijene fosilnih goriva stvaraju probleme za mnoge ekonomije, ali donose i neočekivane dobitke za proizvođače nafte i gasa. Globalni prihod sektora nafte i gasa trebao bi da poraste na 4 biliona dolara u 2022. godini. To je više nego dvostruko od petogodišnjeg prosjeka, pri čemu će najveći dio otići u velike zemlje izvoznice nafte i gasa, konstatuje se u izvještaju Međunarodne agencije za energiju.
Sve u svemu, trenutna potrošnja nafte i gasa nalazi se između dvije vizije budućnosti: previsoka je za put, koji je usklađen s ograničavanjem globalnog zagrijavanja na 1,5 °C, ali nedovoljna da zadovolji rastuću potražnju u scenariju, u kojem se vlade drže današnjih postavki politike i ne ispunjavaju svoja obećanja u pogledu klime, navodi IEA.