Najveći proizvođači električne energije i gasa u EU zabilježili pad tržišnih udjela

Najveći proizvođači električne energije i gasa u EU zabilježili su pad tržišnih udjela u mnogim državama članicama tokom 2022. godine, što je ukazalo na sve veću konkurenciju na energetskom tržištu u odnosu na 2021.

Indikator tržišnog udjela pokazuje udio energije na tržištu, koju osigurava najveća kompanija u mreži. Veći tržišni udjeli upućuju na monopolističko ili oligopolističko tržište.

Smanjen tržišni udio najvećih elektroenergetskih kompanija u 16 država članica EU

Od 2021. do 2022. četiri države članice EU izvijestile su o povećanju tržišnog udjela najvećeg elektroenergetske kompanije. U četiri zemlje udio je ostao stabilan, dok je smanjenje zabilježeno u 16 zemalja. Smanjenje tržišnog udjela upućuje na sve veću konkurenciju i diversifikaciju energetskog tržišta, podaci su Eurostata.

Od 2021. do 2022. najveće povećanje tržišnog udjela zabilježeno je u Slovačkoj (+6,7 postotnih bodova), dok je najveće smanjenje zabilježeno u Francuskoj (–6,5 postotnih bodova).   

Tržišni udio najvećeg proizvođača električne energije na tržištu električne energije 2022. razlikovao se među državama članicama Evropske unije. Najveći udio zabilježen je na Kipru (87,5 %), a slijede ga Hrvatska (73,6 %) i Francuska (72,5 %).

S druge strane, tržišni udio najvećeg proizvođača na tržištu električne energije bio je najniži u Litvaniji (12,0 %), Poljskoj (14,9 %) i Italiji (18,0 %).

Smanjeno tržišno učešće najvećih kompanija za prirodni gas u 11 zemalja EU

U 2022. smanjen je tržišni udio najvećeg uvoznika i proizvođača prirodnog gasa u 11 zemalja EU (od 22 zemlje EU koje su prijavile).  

Između 2021. i 2022. najveće smanjenje tržišnog udjela zabilježeno je u Litvaniji, Bugarskoj i Francuskoj. Nasuprot tome, godišnji porast najvećeg tržišnog udjela zabilježen je za Slovačku i Hrvatsku.

Najveći tržišni udio od 100% imale su Malta i Švedska, gdje je jedan entitet dominirao nacionalnom proizvodnjom i uvozom, a slijedi Poljska sa 92,0%. 

Nasuprot tome, najveća kompanija za uvoz i proizvodnju prirodnog gasa imala je najniži nivo prodora na tržište u Irskoj, Češkoj i Grčkoj.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *