Mihajlović: solidarnost u regionu ključna za prevazilaženje energetske krize

Srbija čini sve kako bi osigurala dovoljne količine energenata po održivim cijenama, a regionalno povezivanje i ulaganje u elektroenergetski sektor prioritet je za državu. Ovo je izjavila potpredsjednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike, Zorana Mihajlović u intervjuu za Radio-televiziju Republike Srpske. Ona je ocijenila da Srbija mora da obezbijedi dovoljne količine energije i energenata po održivim cijenama. U suprotnom biće ugrožena energetska, a samim tim i nacionalna bezbjednost.

Srbija obezbijedila 2 milijarde kubnih metara gasa

„Kada je reč o gasnom sektoru, novim ugovorom sa Gaspromom obezbedili smo 2 milijarde kubnih metara gasa po održivim cenama. Dodatno smo zakupili kapacitete u skladištima u Mađarskoj, i to su kratkoročne mere. Bez obzira na pritiske koje trpimo zbog neuvođenja sankcija Rusiji, a koje svi očekuju da uvedemo, uspeli smo da obezbedimo i za privredu i za domaćinstva dovoljne količine gasa. Ipak, naš plan jeste da imamo različite dobavljače gasa, da imamo mogućnost nabavke gasa iz Azerbejdžana ili sa LNG terminala u Grčkoj, jer je diverzifikacija jedini put ka bezbednosti u gasnom sektoru i ne smemo da dozvolimo da budemo zavisni samo od jednog dobavljača“, izjavila je Mihajlovićeva.

Ona je rekla da je suština regionalno povezivanje i solidarnost i istakla da je prioritet Srbije izgradnja interkonekcija sa svim državama u regionu.

„Ono što takođe mora da se radi jeste gasovod Inđija – Mačvanski Prnjavor, što će pomoći da Republika Srpska, i cela BiH budu stabilnije u gasnom sektoru. Neće biti laka naredna zima, kao ni ona sledeća, ali mislim da ako smo zajedno i ako pomažemo jedni drugima da možemo lakše da prevaziđemo sve izazove“, rekla je Mihajlovićeva.

Minimalan rast cijena stuje u Srbiji neminovan

Upitana o stanju u elektroenergetskom sektoru, Mihajlovićev je rekla da je neophodno da „Elektroprivreda Srbije“, kao najvažnije preduzeće u ovoj oblasti ubrza investicije.

„EPS je naše najvažnije preduzeće u energetskom sektoru. Ako smo zavisni kada su u pitanju nafta, naftni derivati i gas, jedino u čemu možemo da budemo potpuno nezavisni jeste proizvodnja električne energije. Nažalost, dugogodišnjim neradom i nedovoljnim ulaganjem imali smo kolaps u decembru prošle godine. Takođe, naše termoelektrane koriste lignit jako lošeg kvaliteta, a pritom su sve komponente za proizvodnju struje poskupele, zato je i potreban rast cene električne energije, jer EPS mora da uloži minimum 200 miliona evra u nove kopove kako bi sledeće godine proizveo dovoljne količine električne energije. Mi sada uvozimo oko 10 odsto od ukupne potrošnje, a zimi će to biti i više od 20 odsto. Povećanje cene neće biti drastično i svakako će struja u Srbiji i dalje biti najjeftinija u Evropi“, rekla je Mihajlovićeva.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *