Kritične sirovine velika šansa za Srbiju

Kritične sirovine za Srbiju predstavljaju veliku šansu koju nećemo propustiti i to je odluka za budućnost naše zemlje. Ovo je izjavio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na plenarnoj sesiji Samita o kritičnim sirovinama.

Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija Siniša Mali otvorio je danas plenarnu sesiju Samita o kritičnim sirovinama, na kome učestvuju predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kancelar SR Nemačke Olaf Šolc i potpredsednik Evropske komisije i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič.

Na skupu u Palati Srbija prisustvuju i predstavnici Evropske banke za obnovu i razvoj, KfW-a, Italijanske razvojne banke, Mercedes-Benca i članovi Vlade Srbije.

Vučić je poručio da kritične sirovine za Srbiju predstavljaju veliku  šansu koju nećemo propustiti, kao i da je to odluka za budućnost naše zemlje.

On je istakao da će proizvodnja litijuma omogućiti Srbiji kvantni skok u budućnost, a da je na našoj zemlji da bude pouzdan partner Evropi, Nemačkoj i celom svetu u ukupnom lancu proizvodnje.

Predsednik Republike je izdvojio tri važne stvari u realizaciji tog projekta, od kojih je prva puna zaštita životne sredine, dodavši da će za to biti zaduženi najveći eksperti iz te oblasti.

Vučić je kao drugu stvar izdvojio ekonomski procvat i razvoj Srbije, pri čemu je rekao da se to ne odnosi samo na rudu već i na sve ove fabrike, koje predstavljaju milijarde ulaganja u našu zemlju i koje će zaposliti direktno i indirektno desetine hiljada ljudi.

On je ukazao na to da je treća važna stvar podrška javnosti, naglasivši da zna da u početku neće biti šire podrške javnosti, kao što je izostala za sve velike projekte, ali da veruje da će ljudi sve više stajati uz svoju Vladu i zemlju kada vide sa kolikom posvećenošću država radi.

Šolc: litijum nezamenjiv za električnu mobilnost

Šolc je izrazio zadovoljstvo zbog toga što u Beogradu vidi veliki broj predstavnika tržišta sirovina, koji su uključeni u projekat iskorišćavanja mineralnih sirovina, istakavši da ima dosta razloga za realizaciju projekta Jadar, koji je dobar za Srbiju.

On stvara nove potencijale lanca vrednosti, obezbeđuje mogućnosti za otvaranje radnih mesta, ne samo kada je reč o rudarstvu, nego i u drugim koracima prerade, povezuje Srbiju sa budućnošću mobilnosti, koja mora biti bez emisije ugljen-dioksida. Dakle, reč je o prekretnici za mobilnost u budućnosti, naveo je Šolc i poručio da će sve biti urađeno po najvišim ekološkim standardima.

Prema njegovim rečima, ključno je da se unapredi električna mobilnost, a litijum je nezamenjiva sirovina za tako nešto.

Kancelar je naglasio da se rudarstvom pokreće cirkularna ekonomija i da Srbija igra ključnu ulogu u tome, dodavši da je pri tom važno pridržavati se najviših standarda zaštite životne sredine.

To je važno za sve nas, ali i za budućnost i za životnu sredinu u kojoj želimo svi da živimo. Nismo tu samo da damo podsticaj, nego ćemo biti sve vreme partner za sprovođenje ekoloških prihvatljivih rešenja koristeći znanja naših inženjera u rudarstvu, poručio je nemački kancelar.

Šolc je istakao da podržava rudarstvo u Nemačkoj, Evropskoj uniji i velikom broju zemalja sveta, ali da se to realizuje na način da i te zemlje u kojima se vrši rudarstvo profitiraju na poseban način.

Kancelar je poručio i da, kada je reč o EU perspektivi država Zapadnog Balkana, Nemačka želi da se ona ostvari brzo i da sve te države pripadaju Uniji.

Šefčovič: Srbija u centru strateškim lancima vrednosti

Šefčovič je rekao da će Srbija zauzeti centralno mesto u najvažnijim strateškim lancima vrednosti i da će današnji dan ući u knjige istorije kao veliki dan za ekonomiju Srbije, zato što ona danas postaje zemlja koja pravi korake napred da zauzme centralno mesto u evropskoj ekonomiji.

On je naveo da će Srbija zbog tog projekta napredovati i postati jako važna zemlja i istakao da će ovim projektom ojačati srpska privreda.

Mali je rekao da bi razvijanje održivog lanca vrednosti ukupno godišnje dalo između 10 i 12 milijardi evra i stvorilo 20.000 novih radnih mesta.

Prvi potpredsednik Vlade je istakao da je naša zemlja danas jaka i stabilna i da smo i u prvom kvartalu ove godine bili smo najbrže rastuća ekonomija Evrope sa stopom rasta od 4,7 odsto.

Prema njegovim rečima, Srbija je rekorder u privlačenju direktnih stranih investicija, a više od 60 odsto takvih investicija koje dolaze u region Zapadnog Balkana, dolaze upravo u našu zemlju.

On je podsetio i na to da će Srbija 2027. godine biti domaćin Ekspa, što predstavlja veliki razvojni potencijal, dodavši da plan „Srbija 2027“ podrazumeva 17,8 milijardi evra dodatnih ulaganja u infrastrukturu i u podizanje životnog standarda građana Srbije.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *